Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Plata diurnei este obligatorie in cazul salariatului delegat




Asa cum prevede art. 44 alin. (2) din Codul muncii republicat, salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Ce se intampla insa in cazul in care cheltuielile de transport si cazare sunt suportate de societatea la care este delegat salariatului? Angajatorul poate renunta in aceste conditii la plata diurnei?

Legislatia in vigoare prevede ca salariatii au dreptul pe durata delegarii/detasarii la plata unei sume de bani denumita diurna sau indemnizatie de delegare/detasare. Aceasta suma de bani are rolul de a compensa cheltuielile suplimentare de hrana si intretinere prilejuite de delegarea/detasarea salariatului. In Codul muncii este utilizat termenul de indemnizatie de delegare/detasare, in timp ce, in HG 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar este folosit termenul de diurna.

In cuprinsul HG 518/1995 la art. 5 alin. (1) este stabilit in mod expres scopul pentru care se acorda diurna personalului trimis in strainatate, respectiv de acoperire a cheltuielilor de hrana, a celor marunte uzuale, precum si a costului transportului in interiorul localitatii in care isi desfasoara activitatea.

Potrivit dispozitiilor art. 44 alin. (2) din Codul muncii republicat salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

In domeniul privat diurna se stabileste prin negociere individuala sau colectiva.

Suma acordata salariatilor sub forma diurnei este este deductibila fiscal in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice, asa cum prevede art. 21 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal. Actul normativ care reglementeaza conditiile de acordare si cuantumul minim al diurnei cuvenite personalului din institutiile publice este HG 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

125 Modele si formulare vitale in SSM
125 Modele si formulare vitale in SSM

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici





In concluzie, in situatia in care angajatorul asigura cazarea, transportul si masa salariatilor, acestia nu au dreptul la cheltuieli de cazare, transport si masa, nefacand acest tip de cheltuieli, insa vor beneficia de o suma cu titlul de diurna pentru acoperirea cheltuielilor micilor cheltuieli uzuale.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 30 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Plata diurnei este obligatorie in cazul salariatului delegat Nota: 3.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


Tatarus Margareta
21-Ian-2015

Buna seara! Cum as putea sa-i conving pe cei de la contabilitate la institutia unde lucrez, ca diurna se acorda chiar daca este asigurata masa in locul unde se efectueaza deplasarea? Exista vreun act oficial care reglementeaza asta sau e vorba doar de interpretare? Ce ma sfatuiti?

02-Apr-2013

ma intereseaza situatia in care eu ca si sofer de tir sunt plecat din tara 75-80 de zile .cand trebuie sa primesc diurna ?ce documente trebuie sa am pentru a-mi recupera diurna la sosirea in tara?daca la angajare trebuie sa semnez o decizie prin care angajatorul trebuie sa-mi comunice cuantumul diurnei zilnice pentru perioada cat eu sunt plecar in interes de serviciu din Romania?

31-Mai-2012

Buna ziua. As dori sa va intreb daca deconteaza transportul in interiorul localitatii cu masina personala, sau numai transportul cu masina personala de la locul de domiciliu al delegatului pana la cazare si inapoi? Se deconteaza numai transportul in comun in interiorul localitatii cu pricina gen autobuz? Va multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Pentru Pensie.Intrebare: Am trecuta in Cartea de munca perioada 01.04. 2001 - 01.05.2002 care a fost si stampilata de ITM dar pe aceasta perioada nu sa platit si contributa la pensie. De ce nu e considera vechime in munca la pensie?
 

Raspuns: Pentru ca in baza Legii 19 din 2000 cu aplicare din data de 01.04.2001 stagiul de cotizare la pensie... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]