Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Documente justificative si obligatii ale angajatorilor privind coasiguratii

Potrivit dispozitiior art. 213 alin. (1) lit. b) din cuprinsul tezei a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. In concluzie, daca sotul, sotia sau parintii se afla in intretinerea unei persoane asigurate acestia au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei.


Documentele ce insotesc cererea salariatului pentru declararea persoanelor aflate in intretinerea sa sunt stabilite la art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) aprobata prin OCNAS 617/2007, astfel:
- documente care sa ateste casatoria cu persoana asigurata;
- declaratie pe propria raspundere a sotiei din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;
- declaratie pe propria raspundere a salariatului prin care acesta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
Pe baza acestor documente angajatorul va declara coasiguratii salariatilor sai in declaratia 112. Documentele necesare pentru obtinerea calitatii de coasigurat pentru ca acesta sa poata beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurat al salariatului nu se depun la casa de asigurari de sanatate.

Potrivit art. 22 alin. (1) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate FNUASS, persoanele care au calitatea de salariat, precum si coasiguratii acestora vor putea face dovada calitatii de asigurat pe baza adeverintei prevazute la art. 20 alin. (1) sau cu adeverinta eliberata de angajatori, al carei model este prevazut in anexa nr. 1 indice 1. Adeverinta eliberata de catre angajator este valabila timp de 3 luni de la data emiterii. Legea stabileste astfel ca salariatii si coasiguratii acestora pot face dovada calitatii de asigurat fie cu adeverinta eliberata de CAS, fie pe baza unei adeverinte eliberate de angajator.
 
Angajatorul are obligatia de a elibera adeverinta la solicitarea salariatului, chiar daca textul de lege stabileste ca dovada poate fi facuta si cu adeverinta eliberata de CAS. Prin adeverinta al carei model este stabilit in anexa 1 indice 1 a normelor amintite, angajatorul certifica calitatea de salariat retinerea si virarea CASS si mentioneaza numele, prenumele si codul numeric personal al coasiguratilor acestuia.
Astfel ca angajatorul nu elibereaza adeverinta coasiguratilor salariatului, persoane cu care nu se afla intr- o relatie contractuala. Aceasta  adeverinta este eliberata salariatului, in baza ei fiind certificata calitatea acestuia de salariat, retinerea si virarea CASS si mentionand coasiguratii sai.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 29 Mai 2012

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Sporul De Noapte Se Trece In Revisal Si In Cim?

Intrebare: Buna seara, 1.Avand in vedere ca sporul de noapte se modifica de la o luna la alta, acesta se trece in contractul individual de munca si in revisal? Cum se face acest lucru? 2. Daca sporul de noapte nu a fost specificat in contractul individual de munca la incheierea acestuia, este corect sa se intocmeasca un act aditional la contract incepand cu data angajarii (am inregistrat contractul de munca in revisal vineri, 17.01.2014)? 3.Doresc sa mai mentionez faptul ca in contractul colectiv de munca se specifica acordarea acestuia in proportie de 25% aferent orelor lucrate in timpul noptii. In aceste conditii mai este necesar ca acest spor sa fie trecut in contractul individual de munca si in revisal? 4. In cazul in care intr-o luna o persoana nu efectueaza munca de noapte de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru in luna respectiva nu beneficiaza de spor de noapte? Va multumesc!

Raspuns: Sporul de noapte poate fi prevazut in contractul individuyal de munca, si poate face obiectul negoci... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE



Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare