Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
 

Dovada calitatii de asigurat in si coasigurat in sistemul de sanatate





Intrebare: In contextul ordinul 617/2007 (forma consolidata 2009), as dori sa stiu de ce angajatii nostri sunt purtati pe drumuri de catre CASS sub pretextul ca este obligatia angajatorului sa tina evidenta asiguratilor si coasiguratilor/persoanelor aflate in intretinere? Tot in acest ordin se mentioneaza la art. 2 - directiile de sanatate ale casei nationale de sanatate vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin. Mentionez ca colegii nostri de la financiar transmit la CASS periodic si tabelel nominale cu angajatii si eventuale persoane in intretinere. De asemenea, mentionez ca am avut angajati carora le-am eliberat adeverinta de salariat cu contributia cass, si li s-a cerut 100 lei noi ca sa li se elibereze adeverinta pentru persoanele din intretinere.

Raspuns: Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii stabileste ca beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Conform art. 22 alin. (1) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, persoanele care au calitatea de salariat, precum si coasiguratii acestora vor putea face dovada calitatii de asigurat pe baza adeverintei prevazute la art. 20 alin. (1) sau cu adeverinta eliberata de angajatori, al carei model este prevazut in anexa nr. 1 indice 1. Termenul de valabilitate a adeverintei eliberate de angajatori este de 3 luni de la data emiterii.

Astfel, textul de lege citat stabileste ca salariatii si coasiguratii acestora pot face dovada calitatii de asigurat fie cu adeverinta eliberata de CAS, fie cu adeverinta eliberata de angajator. Prin urmare, daca salariatul solicita angajatorului eliberarea adeverintei, acesta are obligatia sa o elibereze chiar daca textul de lege stabileste ca dovada poate fi facuta si cu adeverinta eliberata de CAS. Prin adeverinta al carei model este stabilit in anexa 1 indice 1 a normelor amintite, angajatorul certifica calitatea de salariat retinerea si virarea CASS si mentioneaza numele, prenumele si codul numeric personal al coasiguratilor acestuia. Astfel, angajatorul nu elibereaza o adeverinta salariatului si o adeverinta coasiguratilor acestuia.

In consecinta, angajatorul nu elibereaza adeverinta coasiguratilor, persoane cu care, intr-adevar nu se afla intr- o relatie contractuala, ci adeverinta este eliberata salariatului certificand calitatea acestuia de salariat, retinerea si virarea CASS si mentionand coasiguratii sai.

KIT-ul de documente obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
KIT-ul de documente obligatorii din Legislatia Muncii si Salarizare

Vezi detalii aici

202 Modele fise de post: documente obligatorii
202 Modele fise de post: documente obligatorii

Vezi detalii aici

Ghid proceduri de Legislatia Muncii
Ghid proceduri de Legislatia Muncii

Vezi detalii aici





Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 23 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Dovada calitatii de asigurat in si coasigurat in sistemul de sanatate Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Poate Schimba Cererea Pt Perioada De Crestere A Copilului?Intrebare: Buna ziua Se poate schimba cererea de sus.pendare a contractului de munca pentru cresterea copilului catre angajator de la 2 la un an?Am primit de la angajator si decizia de suspendare dar am solicitat ulterior refacerea lor cu perioada de un an si mi s a spus ca nu se mai poate schimba pt ca a fost inregistrat la Itm.precizez faptul ca eu nu mi am depus actele pt indemnizatia de crestere a copilului tocmai pt a mi le putea depune cu termen de un an Multumesc
 

Raspuns: Suspendarea contractului individual de munca se face in baza cererii depuse de mama, cerere in care... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

» Alte Newslettere Gratuite
 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]