Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Concediu fara plata: conditii de acordare si durata

Conform art. 54 din Codul muncii , contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.


Iar, in baza art. 153 din Codul muncii , pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata. Concediul fara plata se acorda de catre angajator salariatului, in baza acordului de vointa al partilor. Odata dat acordul angajatorului pe cererea de solicitare a salariatului, contractul de munca se suspenda in temeiul art. 54 din Codul muncii republicat.

Astfel, acordarea concediului fara plata este rezultatul conventiei partilor, salariat si angajator. Salariatul formuleaza cererea de concediu fara plata iar aprobarea angajatorului constituie acceptarea ofertei salariatului. Angajatorul nu are posibilitate de a solicita salariatului efectuarea unui concediu fara plata

In ceea ce priveste durata concediului, legislatia muncii cuprinde prevederi limitative astfel incat legiutorul a lasat libertate partilor sa stabilesca de comun acord durata acestuia.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 17 Mai 2012



Votati pagina "Concediu fara plata: conditii de acordare si durata":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Calculul Stagiului De Cotizare Realizat

Intrebare: Buna ziua. Sunt pensionata anticipat partial din februarie 2010. Am lucrat in perioada 01.08.1998-01.04.2001 in conditii deosebite pentru care am primit un spor specificat in adeverinta atasata la dosarul de pensie. In buletinul de calcul al pensiei la stagiul de cotizare este trecut un stagiu de cotizare realizat de 29 ani 10 luni 7 zile din care in conditii deosebite 0 ani 0 luni 0 zile. Peroiada mentionata mai sus lucrata in conditii deosebite nu intra suplimentar in calculul stagiului de cotizare? La 01 .11.2014 ating varsta standard de pensionare si as vrea sa stiu daca mai este necesara cererea pentru recalcularea pensiei si daca da cand trebuie facuta? Va multumesc.

Raspuns: Nu este nevoie de cerere , se transforma din oficiu pensia.Cei trei ani nu s-au luat in calcul pentr... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii