Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Activitatile independente cu caracter repetitiv. VIDEO

Legea 263/2010activitati independenteLegea 95/2006FNUASSpersoane fizice autorizate
Pot fi prestate de persoane fizice autorizate?


Care sunt contributiile sociale?

O persoana are o oferta de contract de la o firma din strainatate, ea lucrand ca persoana fizica. Contractul e cu plata la ora si presupune intre 10-20 ore saptamanal, plata in functie de orele lucrate. In contract se prevede ca toate taxele ii revin persoanei angajate, angajatorul nu plateste nimic in afara de acea plata la ora.

In ce categorie se incadreaza un astfel de contract in legislatia romana, ce contributii/taxe are de platit (in afara de impozitul pe venit) si ce demersuri trebuie facute si catre ce institutii pentru a achita darile respective.

Va invitam sa urmariti filmarea pentru solutia oferita de specialistii www.portalcodulmuncii.ro



Raspuns: Pentru prestarea unei activitati economice independente cu caracter regulat,  repetitiv, o persoana fizica trebuie sa solicite inregistrarea in registrul comertului si autorizarea functionarii, inainte de inceperea activitatii economice.

Astfel, daca activitatea ce urmeaza sa fie prestata este o activitate independenta, persoana in cauza trebuie sa solicite inregistrarea in registrul comertului si autorizarea pentru prestarea respectivei activitati, anterior inceperii activitatii.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici




Prestarea unui serviciu in lipsa inregistrarii in registrul comertului si a autorizarii poate fi  efectuata in mod ocazional, atunci cand raportul juridic consta intr-o obligatie de a da sau de a face ceva pana la un anumit termen fara a se specifica perioada si timpul de munca.

Or, in situatia expusa, intelegem ca urmeaza a fi prestata o activitate repetitiva si nicidecum ocazionala.

In consecinta, consideram ca persoana fizica trebuie sa solicite inregistrarea si autorizarea si sa incheie contractul de prestari servicii in calitate de persoana fizica autorizata daca activitatea ce urmeaza a fi prestata este o activitate independenta.

Persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul asigurarilor sociale de stat, daca realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Conform art. 11 alin. (4) din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se excepteaza de la obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. IV, daca beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de prezenta lege sau daca se regasesc in situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II, III si V.

Asadar, daca o persoana fizica autorizata nu realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat nu este asigurata obligatoriu in sistemul asigurarilor sociale de stat si nu are obligatia platii contributiei la acest sistem.

Totodata, o persoana fizica autorizata nu datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de stat chiar daca realizeaza un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat dar beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de Legea 263/2010 sau se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II, III si V din acest act normativ.

Daca persoana fizica autorizata are obligatia sa se asigure in sistemul public de pensii, conform celor mai sus expuse, va depune declaratia individuala de asigurare la casa teritoriala de pensii competenta, in functie de domiciliul sau resedinta persoanei.

Contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se datoreaza indiferent daca persoana fizica autorizata realizeaza sau nu si alte venituri in baza art. 257 alin. (2) lit. b) si alin. (3) din Legea 95/2006 privind sistemul asigurarilor sociale de sanatate, aceasta avand obligatia de a se asigura in sistemul asigurarilor sociale de sanatate, pe baza declaratiei privind obligatiile de constituire si plata la Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate (FNUASS) datorate de alte persoane decat cele care desfasoara activitate in baza unui contract individual de munca.

Declaratia se depune anual la casa de asigurari de sanatate aleasa in mod liber, pana la primul termen de plata, pentru anul fiscal in curs.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 263/2010activitati independenteLegea 95/2006FNUASSpersoane fizice autorizate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 07 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Activitatile independente cu caracter repetitiv. VIDEO Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Spor Vechime In Munca Pentru 2 Ore Lucrate Pe ZiIntrebare: Se poate acorda spor de vechime in munca pentru un contract de munca incheiat cu 2 ore/zi ca si pentru cel cu 8 ore/zi.
 

Raspuns: Da, se poate. In conformitate cu art.106 alin.(1) din Codul Muncii, salariatul incadrat cu contract ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii