Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Atestarea incadrarii in grupa a II-a de munca. Inexistenta documentelor in evidentele angajatorului

O societate elibereaza pentru un fost salariat o adeverinta in anul 2001 cu grupa II de munca pentru functia de merceolog principal, baza legala fiind considerata art. 193 si 176 din Ordinul 50/1990. Salariatul in cauza nu a desfasurat insa activitate in conditiile prevazute de Ordinul 50, fapt constatta deoarece nu exista niciun document care sa ateste conditiile pentru grupa a II-a de munca. In ce masura poate societatea sa elibereze o adeverinta dupa modelul nou cu specificarea art. Din Ordinul 50?


Raspuns:

Conform art. 158 alin. (2) din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

Totodata, la art. 126 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii 263/2010 , se prevede ca adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.
Asadar, in adeverinta, angajatorul atesta fapte anterioare datei de 01 aprilie 2001 pe baza documentelor aflate in evidentele sale intocmite la acea vreme, rolul adeverintei fiind acela de confirma producerea acelor fapte respectiv, incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca.  

Or, confirmarea poate fi efectuata numai in baza unor documente din care rezulta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001 asa cum in mod expres rezulta din textul de lege.

Din modelul de adeverinta prevazut in Anexa 14 rezulta ca, printe altele  angajatorul trebuie sa indice actul administrativ emis de unitate, conform prevederilor Ordinului ministrului muncii si ocrotirilor sociale, al ministrului sanatatii si al presedintelui Comisiei Nationale pentru Protectia Muncii nr. 50/1990 pentru precizarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale cu conditii deosebite care se incadreaza in grupele I si II de munca in vederea pensionarii (proces-verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).

Prin urmare, angajatorul nu poate sa ateste incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca anterior datei de 1 aprilie 2001 daca in evidentele sale nu exista documente care sa rezulte acest fapt (proces-verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 04 Mai 2012



Votati pagina "Atestarea incadrarii in grupa a II-a de munca. Inexistenta documentelor in evidentele angajatorului":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Preaviz. Pot Fi Chemat La Ore Suplimentare In Perioada Preavizului?

Intrebare: Buna ziua.daca in contractul individual de munca programul de lucru este 12 h urmate de 24 h de pauza dar eu practic lucrez 2 zile consecutive cate 12 h.daca imi introduc preavizul pot fi chemat la ore suplimentare in perioada preavizului? sau pot veni doar cum scrie in contractul de munca?si daca angajatorul nu doreste sa mi inregistreze preavizul cum pot proceda pt a demonstra acest lucru?faptul ca lucrez 2 zile consecutive 24 h poate fi un motiv pt a invoca art 81 alin 8 din Codul Muncii si sa-mi prezint demisia la zi...in contract la obligatiile angajatorului scrie dreptul la repaus zilnic si saptamanal....dar perioada de munca nu este cea specificata in contract...am lucrat si 5 zile consecutive 12 h...poate am pus prea multe intrebari dar nush cum sa procedez mai ales ca angajatorul imi spune ca nu o sa inregistreze preavizul decat cand vrea el...va multumesc anticipat!!!

Raspuns: Da, puteti invoca acel articol pentru ca intr-adevar nu se respecta contractul de munca. Nu puteti l... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE




Reviste Gratuite
Reviste gratuite
Alerter
Alerter
Serviciu instant de informare
Top articole
Noutati
Codul Muncii pentru CONTABILI
» Detalii Click Aici «
Important: Manualul Expertului in Legislatia muncii
» Detalii Click Aici «
Nou! Cele 9 proceduri obligatorii in Resurse Umane
» Detalii Click Aici «
Harta completa a tuturor veniturilor platite de angajatori.Contributii si Impozite
» Detalii Click Aici «
384 de intrebari si raspunsuri vitale din Legislatia Muncii
» Detalii Click Aici «



Club
Forum Legislatia Muncii
Intra in legatura cu experti si colegi
Vezi ultimele discutii





Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii