Consultanta in afaceri | Manager
 

Incetare CIM in perioada de proba


Intrebare: Am angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata un salarit cu data de 02.04.2012 si perioada de proba de 90 zile calendaristice.Daca in perioada celor 90 zile de proba salariatul nu corespunde profesional cu ce articol din Codul muncii pot inceta contractul de munca si ce acte trebuie sa intocmesc?

Raspuns: Potrivit art. 31 alin. (3) din Codul muncii , republicat, legiuitorul a instituit posibilitatea denuntarii unilaterale a contractului de munca in perioada de proba sau la sfarsitul acesteia prin notificarea scrisa din initiativa oricareia dintre parti, angajator ori salariat. Pentru perioadele de proba in cazul contractelor individuale de munca veti avea in vedere dispozitiile art. 31 alin. (1) din Codul muncii . Oricand pe durata acestei perioade de proba veti putea denunta raportul de munca stabilit cu salariatul in cauza, prin simpla notificare a salariatului in acest sens, fara a fi obligat sa motivati respectiva decizie sau sa parcurgeti vreo procedura.


Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii

Delegarea si Detasarea
Delegarea si Detasarea

Vezi detalii

Orele suplimentare si munca in zi de reapus
Orele suplimentare si munca in zi de reapus

Vezi detalii




Prin urmare, temeiul de drept al incetarii contractului individual de munca in perioada de proba este art. 31 alin. (3) din Codul muncii republicat.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 30 Martie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot
Incetare CIM in perioada de proba
 

 
x


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Trecere Din CIC1 In CIC2 Si Calcul Indemnizatie CIC2Intrebare: Buna ziua! Situatia noastra e urmatoarea: Sotia a nascut in 03 Noiembrie 2012 si a optat pentru CIC de 2 ani iar indemnizatia a fost calculata la 1200lei. Conform legislatiei, ea a trebuit sa se intoarca la locul de munca in data de 04 Octombrie 2014 deoarece eu am dat o "declaratie" cum ca nu vreau sa beneficiez de acea luna la care aveam dreptul. Momentan asteptam cel de-al doilea copil care urmeaza sa se nasca la sfarsitul lunii Octombrie. Sotia a facut la angajator o cerere de revenire
 

Raspuns: Multumesc mult pentru promptitudine si pentru raspuns! Fiti va rog amabila sa analizati si sa-mi sp... citeste tot raspunsul aici


 

eNews Legislatia Muncii


Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"