- Resurse Umane
Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Resurse Umane
Descarca GRATUIT raportul special

"33 de greseli majore in managementul HR"


detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Care este termenul maxim de intocmire a fiselor de evaluare a salariatilor

Intrebare: Care este termenul maxim de intocmire a fiselor de evaluare a salariatilor pentru anul 2011 daca am specificat in Regulamentul Intern ca vom efectua evaluarile anual?Societatea noastra a intocmit doua modele de fise de evaluare:una pentru functiile de conducere si alta pentru cele de executie, fise in care am trecut doar o parte din criteriile de evaluare cuprinse in fisa postului,cele considerate mai importante(exemplu:in fisa postului apar 10 criterii,iar in model fisei de evaluare am trecut 5). Sunt corect intocmite aceste modele?


Raspuns: Legea nu prevede ce trebuie sa contina procedura de evaluare, legiuitorul acordand libertatea stabilirii acesteia la nivelul fiecarui angajator. In cadrul acestei proceduri angajatorul va stabili si periodicitatea evaluarii.

Daca ati stabilit periodicitatea evaluarii anual, consideram ca evaluarea se va realiza o data la 12 luni.
Criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului reprezinta unul dintre elementele contractului individual de munca potrivit art. 17 alin. (4) coroborat cu alin. (3) lit. e) din Codul muncii .

De aceea, criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului se regasesc in continutul contractului individual de munca conform OMMSS 64/2003 pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de munca astfel cum a fost modificat prin OMMFPS 1616/2011.

Clauza contractuala privitoare la criteriile de evaluare a salariatilor face parte din rândul celor esentiale si obligatorii ale contractului individual de munca.

Astfel, evaluarea se va putea realiza dupa criteriile de evaluare astfel cum au fost prevazute in contractul individual de munca.

Daca evaluarea nu se realizeaza folosind criteriile de evaluare astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca, rezultatele acesteia nu vor putea fi folosite in detrimentul salariatului (pentru concedierea lui ca necorespunzator profesional, la selectia personalului care urmeaza sa fie disponibilizat etc.).
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 09 Februarie 2012

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Se Schimba Baza De Calcul Daca In Cursul Aceleasi Luni Angajatul Are CO?

Intrebare: Buna ziua, Pe data de 17.01.2014 angajatul este in concediu de odihna, iar in perioada 01.01.2014 - 16.01.2014, 20.01.2014 - 31.01.2014 are concediu medical. Si vroiam sa stiu daca se schimba baza de date. Am inteles ca ramane aceeasi baza. Va multumesc!

Raspuns: Faptul ca sunt concedii initiale amandoua nu influenteaza baza de calcul in cazul de fata, tot venit... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare





Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, criteriile de evaluare, evaluarea, :








ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, criteriile de evaluare, evaluarea, :