Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

CCC. Protectia salariatei la concediere

CCCCodul munciiOUG 111/2010OUG 148/2005concediereapreaviz



Intrebare:

In ce masura poate un angajator sa restructureze sau sa desfiinteze postul ocupat de catre o salariata revenita la serviciu dupa concediul de crestere a copilului care a implinit varsta de 2 ani? Nota: Aceasta intrebare se refera la situatia in care salariata a nascut pana la data de 31.12.2010, cat si pentru cazul in care salariata a nascut incepand cu data de 1.01.2011.



Raspuns:

Raspunsul este diferit in functie de perioada si legislatia aplicabila. Astfel, persoana care a nascut pana la data de 31 decembrie 2010, va beneficiaza de drepturile reglementate de OUG 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 7/2007 , acte normative in care nu este prevazuta interdictia desfacerii contractului individual de munca pentru o anumita perioada pentru motive ce nu tin de persoana salariatului dupa revenirea in unitate din concediul pentru cresterea copilului.

Dupa expirarea concediului pentru cresterea copilului salariata trebuie sa se reintoarca la munca. La reluarea activitatii dupa revenirea salariatei din CCC angajatorul este obligat sa reintegreze salariata pe acelasi post detinut anterior suspendarii CIM, emitandu-se in acest sens decizia de incetare a suspendarii CIM si inregistrandu-se in registrul electronic de evidenta a salariatilor (ReviSal) incetarea suspendarii CIM.

Dispozitiile art. 65 alin. (1) Codul muncii , republicat, reglementeaza posibilitatea incetarii contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului determinata de desfiintarea locului de munca, iar alin. (2) al acestui articol specifica ca desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa. Sarcina dovedirii acestor imprejurari revine angajatorului.

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici





Salariatii concediati in temeiul art. 65 din Codul muncii , republicat, au dreptul la o perioada de preaviz ce nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare, asa incat veti putea concedia persoana dupa acordarea efectiva a preavizului.Incetarea CIM va fi inregistrata in registrul electronic de evidenta a salariatilor (ReviSal), iar registrul transmis catre ITM.

Persoana care a nascut dupa data de 1 ianuarie 2011, va beneficiaza de drepturile reglementate de OUG 111/2010. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede in art. 25 alin. (2) ca este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a)salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b)salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate, in conformitate cu dispozitiile art. 25 alin. (3) din OUG 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare.

Potrivit alin. (4) din acelasi articol, prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Observam ca in cazul reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului nu se aplica intedictiile de desfacere ale contractului individual de munca. Cu alte cuvinte, angajatorul va putea dispune concedierea cu incalcarea acestor interdictii in situatia reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului.

Prin urmare, dupa revenirea din concediu crestere copil persoana nu poate fi concediata pentru motive ce nu tin de persoana salariatului pe perioadele si in situatiile prevazute de legiuitor in dispozitiile art. 25 din OUG 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
CCCCodul munciiOUG 111/2010OUG 148/2005concediereapreaviz

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 Februarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


CCC. Protectia salariatei la concediere Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


10-Feb-2012

La art 25, interdictia concedierii este pentru asalariatii care se afla, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an , respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, nu se spune nimic despre salariatii care opteaza pt CCC pana la 2 ani, deci in aceste cazuri se poate desface CIM.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pontez O Zi Lipsa Cu Adeverinta Medicala Pentru A Servi Ca JustificareIntrebare: O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutat
 

Raspuns: Daca salariata nu prezinta certificatul de concediu medical, angajatorul nu are temei pentru plata i... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane