Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
 

Munca prestata in zile de sarbatoare legala



Intrebare:

In cadrul societatii unii salariatii au lucrat in zilele de sarbatoare legala 1; 25; 26 decembrie. In cursul lunii noiembrie 2011 a expirat contractul colectiv de munca la nivel de unitate, in care se specifica ca orele lucrate in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu timp liber corespunzator PLATIT.

Observam ca in Codul muncii este specificat faptul ca: acordarea zilelor libere se face de catre angajator, iar salariatilor ce au lucrat in aceste zile li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator. In cazul nostru desi o persoana a lucrat in ziua de sarbatoare legala, datorita caracterului muncii - in ture, la final de luna nu a depasit regimul lunar al lunii decembrie de 160 ore ( 20 zile lucratoare ).

Cum ar trebui sa procedam in ceea ce priveste plata orelor lucrate in ziua de sarbatoare legala? Timpul liber corespunzator specificat de Codul muncii se refera la timp liber platit sau o zi libera acordata in schimbul celei de sarbatoare legala in care salariatul a fost prezent la lucru?


Raspuns:

Regula stabilita prin art. 139 alin. (1) din Codul muncii , republicat, este ca in zilele de sarbatoare legala nu se lucreaza. Zilele de sarbatoare legala sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici

Ghid practic Excel
Ghid practic Excel

Vezi detalii aici

Consilier Codul Muncii
Consilier Codul Muncii

Vezi detalii aici




- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Exceptiile de la regula sunt prevazute in art. 140 si 141 din acelasi act normativ.Astfel, nu se acorda zile libere in zilele de sarbatoare legala in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta din cauza caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.

Salariatilor care lucreaza in unitatile sanitare si in cele de alimentatie publica, in scopul asigurarii asistentei sanitare si, respectiv, al aprovizionarii populatiei cu produse alimentare de stricta necesitate, precum si la locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii, li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile (art. 142 alin. (1) din Codul muncii).

In cazul in care din motive justificate, nu se acorda zile libere salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele libere de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru (art. 142 alin. (2) din Codul muncii).

Prin urmare, daca angajatorul asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile, persoana care a lucrat intr-o zi de sarbatoare legala, nu este indreptatita sa primeasca spor la salariu pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala.

Potrivit dispozitiilor art. 260 alin. (1) lit. g) si h) din Codul muncii , incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si art. 142 din Codul muncii constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 05 Ianuarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Munca prestata in zile de sarbatoare legala Nota: 3 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


rodica
07-Oct-2014

Buna ziua, Ca si angajat, eu sunt interesata de urmatorul aspect: In cazul in care am lucrat in 15 august 2014, eu voi primi salariul mai mare decat angajatii care nu au lucrat in 15 august au acelasi salariu de baza ca si mine. Eu voi primi si un liber in plus in luna septembrie? Ma intereseaza daca voi primi si salariul mai mare cu a x-a parte si un liber in plus... Multumesc!

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Decizie Administrator Societate Schimbare Data Plata SalariuIntrebare: Buna ziua, Administartorul societatii a decis schimbarea datei platii salariului, adica se modifica in contractul individual de munca, punctul J -Salariul; Aliniatul 4. Data la care se plateste salariul este de.... Ce act se intocmeste ? Act aditional, sau se poate intocmi o decizie colectiva prin care sunt informati toti salariatii de modificarea survenita. Daca este legal decizia colectiva as prefera, deoarece firma are un numar de aproximativ 200 de salariati. Multumesc,
 

Raspuns: Pentru modificarea datei de plata a salariului se intocmesc acte aditionale.<br />Actul aditio... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

» Alte Newslettere Gratuite
 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]