Consultanta in afaceri | Manager
 

Avantaje in natura. Ce contributii sociale platesc?

Intrebare:

Ce contributii vor trebui platite pentru veniturile/beneficiile in natura acordate angajatilor?

Raspuns:

La pct. 8 din Normele metodologice date in aplicarea art. 296 indice 4 din Codul fiscal se prevede ca veniturile care se includ in castigul brut realizat din activitati dependente, care reprezinta baza lunara de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii, in cazul persoanelor prevazute la art. 296.3 lit. a) si b) din Codul fiscal sunt cele prevazute la art. 296.4 din Codul fiscal si la pct. 68 din normele metodologice de aplicare a titlului III din Codul fiscal , date in aplicarea art. 55 alin. (1) si (2) din Codul fiscal, cu exceptia veniturilor asupra carora nu exista obligatia platii contributiilor sociale potrivit reglementarilor specifice fiecarei contributii sociale precum si celor din legislatia privind asigurarile sociale.

In baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii se includ si veniturile realizate ca urmare a activitatilor de creare de programe pentru calculator si cele realizate de catre persoanele cu handicap grav sau accentuat care sunt scutite de la plata impozitului pe venit.La incadrarea sumelor si avantajelor acordate in exceptiile generale de la baza de calcul se aplica regulile stabilite pentru titlul III din Codul fiscal.

Rezulta ca, daca nu exista exceptii specifice, avantajele care sunt impozabile potrivit Titlului III din Codul fiscal intra in baza de calcul al contributiilor sociale. Prin urmare, pentru fiecare avantaj impozabil potrivit Titlului III din Codul fiscal , trebuie verificat daca exista exceptii specifice de la plata contributiilor sociale.

Spre exemplu, in Codul fiscal si in Normele metodologice de aplicare regasim, pentru unele avantaje, exceptii specifice de la plata contributiilor la sistemul asigurarilor pentru somaj si la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale. Astfel, conform pct. 23 si 24 din Normele metodologice date in aplicarea art. 296 indice 16 din Codul fiscal , sumele si avantajele prevazute la art. 296 indice 15 din Codul fiscal sunt exceptate de la plata contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj si contributiei datorata de angajator la bugetul asigurarilor pentru somaj precum si de la plata contributiei la Fondul de garantare a creantelor salariale, cum ar fi:

- costul abonamentelor telefonice si al convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, efectuate in vederea indeplinirii sarcinilor de serviciu;
- avantajele sub forma dreptului la stock options plan, la momentul acordarii si la momentul exercitarii acestuia;
- diferenta favorabila dintre dobanda preferentiala stabilita prin negociere si dobanda practicata pe piata, pentru credite si depozite;
- tichetele de vacanta, tichetele cadou si tichetele de cresa, acordate potrivit legii;
- utilizarea oricarui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, in scop personal, cu exceptia deplasarii pe distanta dus-intors de la domiciliu la locul de munca;
- cazarea, hrana, imbracamintea, personalul pentru munci casnice, precum si alte bunuri sau servicii oferite gratuit sau la un pret mai mic decat pretul pietei;
- abonamentele si costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, in scop personal;
- permisele de calatorie pe orice mijloace de transport, folosite in scopul personal;


Delegarea si Detasarea
Delegarea si Detasarea

Vezi detalii

Consilier Codul Muncii
Consilier Codul Muncii

Vezi detalii

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii





- primele de asigurare platite de catre suportator pentru salariatii proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul platii primei respective, altele decat cele obligatorii.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 12 Decembrie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot
Avantaje in natura. Ce contributii sociale platesc?
 

 
x


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Profesor - 2 Norme Didactice: Inv. Preuniversitar Si UniversitarIntrebare: Buna ziua, este posibil, din punct de vedere legal, ca si profesor in invatamantul special cu norma didactica de 16 ore/saptamana sa mai am o norma de 16 ore/saptamana si in invatamantul universitar? Mentionez ca oraele celor doua institutii nu se suprapun ca si norme didactice, doar ca am intampinat neclaritati in ceea ce priveste timpul de lucru acesta fiind de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana fara a se specifica insa intervalul in care orele din afara normei dicactice (16 ore/saptamana) se pot desf
 

Raspuns: Potrivit articolului 35 din Codul muncii , ?orice salariat are dreptul de a munci la angajatori dife... citeste tot raspunsul aici


 

eNews Legislatia Muncii


Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"