Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Cand trebuie sa revina la serviciu o salariata aflata in CCC

maternitateindemnizatia pentru cresterea copiluluiconcediu
Problema

O angajata este in maternitate. Daca data la care s-a nascut copilul sau este 27 octombrie 2009, care este data la care ar trebui sa se intoarca la munca? Pe 27 octombrie 2011 (ziua in care se implinesc 2 ani de la nastere) sau 28 octombrie 2011?

Solutia specialistului
Potrivit art. 16 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, plata indemnizatiilor prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) si art. 9 alin. (5) si (6) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.

In concluzie, salariata revine din concediu crestere copil in ziua umatoare celei in care copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

In temeiul dispozitiilor Normelor metodologice de aplicare a OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, Agentia pentru prestatii sociale teritoriala emite o decizie privind incetarea platii indemnizatiei pentru cresterea copilului la implinirea copilului a varstei de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap ori la data la care a avut loc decesul copilului.

Acestea sunt motivele incetarii platii indemnizatiei si revenirii salariatei la locul de munca. Prin urmare, salariata revinde la serviciu in ziua umatoare celei in care copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

 Codul Muncii 2017
Codul Muncii 2017

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici





Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 24 Octombrie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cand trebuie sa revina la serviciu o salariata aflata in CCC Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Referitor Pensie Anticipata NepenalizataIntrebare: Buna ziua Referitor la perioada de concediu ingrijire copil conf. art.9 lit.k Legea 1/1970 si perioada de somaj in baza prevederilor Legii 1/1991 se vor lua in calcul ca perioada de vechime la stabilirea pensiei anticipate nepenalizate. Va multumesc
 

Raspuns: Perioada cat ati avut intrerupta activitatea pentru crestere copil nu este stagiu de cotizare.Perioa... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 


 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]