Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Concediul de maternitate - conditii de acordare+plata contributiilor - apr. '06

Intrebare:

              Care este modul de acordare a concediului pentru sarcina si lauzie, cum se calculeaza indemnizatia pentru acesta, care sunt contributiile la bugetul de stat aferente concediului si care sunt inregistrarile contabile?

Raspuns:

             Cuantumul brut al indemnizatiei de maternitate, stabilit in baza dispozitiilor art. 10 coroborat cu art. 25 alin. (1) din O.U.G. nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare este de 85% din media veniturilor lunare a ultimelor 6 luni din cele 12 luni in care s-a constituit stagiul de cotizare.
             Certificatul medical pentru sarcina va fi eliberat dupa caz, de medicul de familie sau de medicul specialist pentru o perioada initiala de 30 de zile, urmand a fi prelungit pana la durata maxima de 63 de zile.
             Dupa nastere, certificatul medical va fie eliberat de medicul specialist din unitatea sanitara unde a nascut femeia, sau dupa caz, de catre medicul de familie pentru o perioada initiala de 30 de zile, putand fi prelungit pana la durata maxima de 63 de zile.
              Durata concediului de sarcina si a celui de lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului, insa asigurata are obligatia de a efectua cel putin 42 de zile de concediu de maternitate inainte de a putea solicita indemnizatia ori stimulentul pentru cresterea copilului sau inainte de a se prezenta la locul de munca.
              Formula de calcul a indemnizatiei de maternitate o gasiti in cadrul art. 73 – 74 din Ordinul comun al ministrului sanatatii si al presedintelui C.N.A.S. nr. 60/32/2006 privind Normele metodologice de aplicare a O.U.G. nr. 158/2005.
               Indemnizatia de maternitate se suporta integral din FNUASS, insa angajatorul este cel care pune in plata indemnizatia, cel mai tarziu la lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva.
               Suma platita astfel asiguratei o veti deduce din contributia de 0,75% datorata pentru luna respectiva. In cazul in care indemnizatia de maternitate depaseste contributia in luna respectiva, veti recupera suma in lunile urmatoare, prin deducere din contributia de 0,75% datorata la FNUASS.
               Daca pana la finalul anului in curs nu reusiti sa deduceti intreaga suma din contributia de 0,75% datorata la FNUASS, veti face o cerere catre Casa de asigurari de sanatate in a carei raza teritoriala aveti sediul social, in vederea acordarii sumelor platite din bugetul FNUASS.
                Pe durata concediului de maternitate indemnizat potrivit dispozitiilor O.U.G. nr. 158/2005, angajatorul are urmatoarele obligatii in ce priveste plata, respectiv retinerea si virarea urmatoarelor contributii, avand in vedere faptul ca indemnizatia de maternitate se suporta din prima zi integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate:

* In primul rand va trebui sa depuneti impreuna cu declaratia lunara privind evidenta obligatiilor de plata catre FNUASS pentru concedii si indemnizatii (anexa nr. 1 la O.U.G. nr. 158/2005) si declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor care au beneficiat de concedii si indemnizatii (anexa nr. 2 la O.U.G. nr. 158/2005), alaturi de exemplarul nr. 2 al certificatului medical purtand codul 08.

* Contributia individuala de asigurari sociale se datoreaza pentru toata perioada in care asigurata beneficiaza de indemnizatia de maternitate. Cota de 9,5% se aplica in acest caz asupra valorii unui salariu de baza minim brut pe tara (330 lei in anul 2006) proportional cu numarul de zile lucratoare din luna in care s-a platit indemnizatia.
CAS se suporta in acest caz din cuantumul brut al indemnizatiei de maternitate (care este astfel diminuat) si se achita catre BASS in baza declaratiei prevazuta de Ordinul MMSSF nr. 340/2001, cu modificarile si completarile ulterioare (Ordinul MMSSF nr. 95/2006).

* Indemnizatia de maternitate nu este impozabila, in conditiile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 29 Mai 2006

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Somaj, Cic, Contract Pe Perioada Determinata

Intrebare: Eu sunt deja intrata concediu prenatal, dar am contract de munca pe perioada determinata.Acesta va expira in curand, dupa care voi fi preluata de casa de sanatate ,apoi voi intra in CIC pentru 2 ani. Intrebarea mea este; se considera stagiu de cotizare CIC-ul, daca mie mi-a expirat contractul de munca si deci nu mai sunt asigurata? Si o a doua intrebare: daca nu reusesc sa-mi gasesc de munca dupa 2 ani de CIC pot sa beneficiez de somaj? multumesc

Raspuns: Si o ultima precizare : indemnizatia de somaj este un drept de ASIGURARE sociala, pentru care SE COT... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: mi*****
  Buna ziua, Puteti adresa orice intrebari legate de legislatia muncii la adresa: http://portalcodulmuncii.ro/. Consultantii si specialistii nostri ofera asistenta in acest domeniu. Va multumim.
Data adaugarii: 16-Mar-2012

Postat de: jj*****
  As avea o intrebare. chiar daca am citit legea e putin discutabil si nici nu am cunostintele necesare unui jurist pt a intelege tot, de aceea as avea nevoi de putin ajutor. Sunt insarcinata, lucrez de cateva luni cu contract pe perioada determinata , 6 luni de zile, inainte am lucrat dar in strainatate cu acte in regula doveditoare.Intrebarea mea este beneficiez de concediu prenatal?indemnizatie de maternitate? concediu de materniatate de 2 ani? si cui ar trebui sa ma adresez, unde se depun actele? In speranta ca imi veti raspunde va multumesc anticipat.
Data adaugarii: 12-Ian-2010



Adauga acest articol in site-ul tau