Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Obtinere stimulent (procedura)

indemnizatie crestere copilconcediu de maternitate
Intrebare:
 
     O angajata a societatii noastre a nascut la data de 24.11.2004 si a beneficiat doar de concediul de 126 de zile pentru sarcina si lauzie, nesolicitand concediu pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani.

     Angajata a reluat lucrul in cadrul societatii la data de 01.04.2005 (contractul de munca a fost suspendat intre 08.11.2004 si 31.03.2005).

     Data angajarii in societate este 07.01.1998, fara nici o intrerupere.

     Beneficiaza angajata noastra de stimulentul de 300 lei RON? Daca da, cum se acorda aceasta? Cum se suporta? Daca nu, se mai poate intreprinde ceva, adica trebuie indeplinita vreo conditie, cum ar fi solicitarea concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani?
 
Raspuns:
 

     Potrivit art. 27 din Hotararea Guvernului nr. 1.825/2005 modificata si completata prin Hotararea Guvernului nr. 53/2006 beneficiaza de stimulent si persoanele care la data de 1 ianuarie 2006, realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, si care au fost indreptatite sa beneficieze de indemnizatie pentru crestere copil, reglementata de Legea nr. 19/2000 cu modificarile si completarile ulterioare.

     Astfel, salariata dvs. trebuie sa completeze cererea si declaratia pe propria raspundere pentru acordarea stimulentului (anexa nr. 1 la normele metodologice) iar angajatorul trebuie sa-i elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca obtine venituri profesionale supuse impozitului pe venit; potrivit art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr. 1.825/2005.

     Deoarece pentru persoanele beneficiare de indemnizatie lunara pentru cresterea copilului, care solicita dreptul la stimulent, se iau in considerare actele doveditoare depuse la solicitarea indemnizatiei, in cazul de fata salariata dvs. trebuie sa completeze dosarul ca si cum l-ar depune in vederea obtinerii indemnizatiei pentru cresterea copilului, diferenta consta in faptul ca bifeaza rubrica pentru "stimulent".

     Potrivit art. 15 alin. (1) cererea privind acordarea stimulentului se depune la primaria localitatii sau la primaria sectorului municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala are domiciliul sau resedinta persoana indreptatita sa beneficieze de acest drept.


Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii

Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate
Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate

Vezi detalii

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii



    Stimulentul si indemnizatia pentru cresterea copilului nu se platesc de catre angajator, sunt drepturi asigurate de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei prin directiile sale teritoriale.

    Plata acestor drepturi se asigura lunar, prin mandat postal, la domiciliul persoanei indreptatile iar la cerere in cont personal deschis la o unitate bancara, (potrivit art. 20 din H.G. nr. 1.825/2005).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Aprilie 2006
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Obtinere stimulent (procedura) Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Serviciul Intern De Prevenire Si ProtectieIntrebare: Institutia la care sunt angajata are un numar de 76 angajati. Pentru constituirea serviciului intern de prevenire si protectie au fost desemnate trei persoane care au urmat cursuri de SSM , doua persoane- cursuri cu o durata de 40 ore iar a treia persoana, cursuri cu o durata de 80 ore si un curs postuniversitar de evaluare a riscurilor in SSM de 240 ore. Cei de la ITM spun ca acele persoane care au absolvit cursul cu durata de 40 ore nu pot face parte din echipa serviciului intern de prevenire
 

Raspuns: Care este profilul de acticvitate al societatii?... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 


 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]