Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Ce contributii se platesc pentru veniturile obtinute din drept de autor?


Din punct de vedere fiscal, veniturile din drepturi de proprietate intelectuala sunt venituri realizate din valorificarea drepturilor industriale, cum ar fi: inventii, mai putin realizarile tehnice, know-how, marci inregistrate, franciza si altele asemenea, recunoscute si protejate prin inscrisuri ale institutiilor specializate, precum si a drepturilor de autor, inclusiv a drepturilor conexe dreptului de autor. Veniturile de aceasta natura se supun regulilor de determinare pentru veniturile din activitati independente si in situatia in care drepturile respective fac obiectul unor contracte de cesiune, inchiriere, colaborare, cercetare, licenta, franciza si altele asemenea, precum si cele transmise prin succesiune, indiferent de denumirea sub care se acorda, cum ar fi: remuneratie directa, remuneratie secundara, onorariu, redeventa si altele asemenea.


Veniturile rezultate din cesiunile de drepturi de proprietate intelectuala prevazute in mod expres in contractul incheiat intre parti reprezinta venituri din drepturi de proprietate intelectuala. De asemenea, sunt incluse in categoria veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala si veniturile din cesiuni pentru care reglementarile in materie stabilesc prezumtia de cesiune a drepturilor in lipsa unei prevederi contrare in contract.

Conform prevederilor pct. 24 din Normele metodologice date in aplicarea art. 46 din Codul fiscal, in situatia existentei unei activitati dependente ca urmare a unei relatii de angajare, remuneratia prestarilor rezultate din cesiunile de drepturi de proprietate intelectuala care intra in sfera sarcinilor de serviciu reprezinta venituri de natura salariala, conform prevederilor mentionate in mod expres in contractul dintre angajat si angajator, si se supun impozitarii potrivit prevederilor cap. III Ā«Venituri din salariiĀ» al titlului III din Codul fiscal.

Prin urmare, pentru prestatiile ce intra in sfera sarcinilor de serviciu nu se poate incheia un contract de drepturi de autor, veniturile astfel obtinute fiind considerate venituri de natura salariala.
Beneficiarul veniturilor din din drepturi de autor poate opta intre doua modalitati de impozitare, respectiv:

1) retinere la sursa reprezentand plati anticipate. In acest caz, potrivit dispozitiilor art. 52 alin.(2) din Codul fiscal, impozitul ce trebuie retinut, se stabileste aplicand o cota de impunere de 10 % la venitul brut.

2) stabilirea impozitului pe venit ca impozit final. In acest caz, conform art. 522 alin. (2) din Codul fiscal, impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Referitor la obligatiile platitorului de venit, conform O.U.G. nr. 58/2010 modificata de O.U.G. nr. 82/2010, exista urmatoarele situatii:

1) Venituri din drepturi de autor realizate cu titlu ocazional de o persoana fizica care este si salariata la alta unitate - unitatea nu va retine contributia de somaj si pe cea de asigurari sociale de stat;

2) Venituri din drepturi de autor realizate cu titlu ocazional de o persoana fizica care nu este si salariata la alta unitate- unitatea va retine in acest caz atat contributia individuala de asigurari sociale de stat cat si cea de somaj (exceptie fac persoanele care sunt pensionate).

3) Venituri din drepturi de autor realizate in mod regulat idiferent daca persoana fizica are sau nu calitatea de salariat la alta unitate - unitatea va retine in acest caz atat contributia individuala de asigurari sociale de stat cat si cea de somaj (exceptie fac persoanele care sunt pensionate).

Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris in momentul incheierii fiecarui raport juridic/contract si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestuia.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 12 Octombrie 2011

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Operator Mase Plastice Beneficiaza De Grupa?

Intrebare: am lucrat din 1977 pana in 1988 la Napochim ca si operator mase plastice ,spuneti-mi va rog daca beneficiez de grupa ,in cartea de munca nu e specificat trebuie sa merg la angajatori sa primesc adeverinta pentru a dovedi grupa si munca in tura de noapte? ma ajuta la pensie cu ceva? multumesc!

Raspuns: Da, faceti o crtere la care anexati copie dupa extrasul din carnetul de munca din care sa reiasa ca ... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare





Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA drepturi de autor, contributii, asigurari sociale, somaj:








ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA drepturi de autor, contributii, asigurari sociale, somaj: