Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Indemnizatie crestere copil: Acordare stimulent

indemnizatie crestere copil 2009
Intrebare:
 
    Avem o angajata aflata din luna octombrie in concediu crestere copil; in prezent avand in vedere intentia manifestata a angajatei de a se intoarce la serviciu vrem sa stim daca ea este indreptatita a primi suplimentul prevazut in H.G. nr. 1.825/22.12.2005, de asemenea am dori sa stim cine plateste acest stimulent?
 
Raspuns:
 

    Potrivit art. 27 din hotararea mai sus mentionata, beneficiaza de stimulent si persoanele care au fost indreptatite sa beneficieze de indemnizatie crestere copil, reglementata de Legea nr. 19/2000 cu modificarile si completarile ulterioare.

    Astfel, salariata dvs. trebuie sa completeze cererea si declaratia pe propria raspundere pentru acordarea stimulentului (anexa nr. 1 la normele metodologice) si angajatorul trebuie sa-i elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca obtine venituri profesionale supuse impozitului pe venit; potrivit art. 11 alin. (3) din Hotararea    Guvernului nr. 1.825/2005, pentru persoanele beneficiare de indemnizatie lunara pentru cresterea copilului, care solicita dreptul la stimulent, se iau in considerare actele doveditoare depuse la solicitarea indemnizatiei.

    Potrivit art. 15 alin. (1) cererea privind acordarea stimulentului se depune la primaria localitatii sau la primaria sectorului municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala are domiciliul sau resedinta persoana indreptatita sa beneficieze de acest drept.

   Stimulentul si indemnizatia pentru cresterea copilului nu se platesc de catre angajator, sunt drepturi asigurate de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei prin directiile sale teritoriale.

    Plata acestor drepturi se asigura lunar, prin mandat postal, la domiciliul persoanei indreptatile sau la cerere in cont personal deschis la o unitate bancara, (potrivit art. 20 din H.G. nr. 1.825/2005).

Pentru mai multe detalii despre indemnizatie crestere copil 2009 , concedii si contributii click aici

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
indemnizatie crestere copil 2009

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Aprilie 2006
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Indemnizatie crestere copil: Acordare stimulent Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu Odihna In Zilele LibereIntrebare: Buna ziua! Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a exclude zilele de 16 si 17, care au fost declarate libere, cum se procedeaza? I se poate aproba noua cerere, chiar daca nu are rechemere? Si cum recupereaza cele 16 ore? Multumesc!
 

Raspuns: Potrivit legii aceste zile nu sunt zile libere potrivit legii, sunt zile lucratoare ,deci sunt zile ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]