Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Studiu de caz: Angajat cu contract de munca. Salariat-pensionar fisa fiscala


Intrebare:


Se acorda deducere personala de baza unui salariat care are si calitatea de pensionar pt.limita de varsta, angajat cu contract de munca norma intreaga de 8 ore, cu un salariu brut lunar de 1.500 lei? Mentionam ca este singurul loc de munca.
Se va intocmi pt.acest salariat-pensionar fisa fiscala FF1 sau FF2?

Raspuns:
Potrivit art. 35 alin. (3) din Codul muncii, salariatii care cumuleaza mai multe functii sunt obligati sa declare fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza. Potrivit pct. 112 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 57 din Codul fiscal, in scopul determinarii impozitului pe veniturile salariale, prin locul unde se afla functia de baza, se intelege:

- ultimul loc inscris in carnetul de munca sau in documente specifice, pentru persoanele fizice angajate cu contract de munca, la un singur loc de munca; in conditiile actuale vom considera drept functie de baza in situatia unui singur loc de munca, acest ultim loc de munca in baza unui contract individual de munca

- locul declarat de persoanele fizice drept functie de baza de catre persoanele care cumuleaza mai multe functii.

Nici Codul muncii, nici Codul fiscal nu disting insa intre calitatea persoanei fizice care realizeaza venituri din salarii la functia de baza. Delimitarea se face intre persoanele fizice care au functia de baza si acele persoane fizice care realizeaza venituri din salarii altele decat cele de la functia de baza. Scopul este determinarea venitului din salarii supus impozitarii si reflectarea in fisa fiscale, a veniturilor, deducerilor si impozitului lunar pe salarii, deducerea personala acordandu-se doar la locul unde se afla functie de baza in limita venitului net lunar din care se scade.

Functia de baza poate fi declarata de salariat in conditiile legii la locul de munca la care acesta realizeaza venituri din salarii in baza unui contract individual de munca indiferent de norma de munca de 8, 4 sau n ore/zi. Cu atat mai mult se va aplica metodologia de determinare a impozitului la functia de baza (art. 57 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal) daca un salariat nu are incheiat decat un singur contract individual de munca fie el cu timp partial, si indiferent de calitatea persoanei fizice pensionar sau nu.

Astfel, impozitul lunar pe salarii se determina la locul unde se afla functia de baza, inclusiv pentru salariatul care are si calitatea de pensionar, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:

- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita in luna respectiva, dupa caz;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 400 euro, dupa caz;
 
Asadar salariatul care cumuleaza salariul cu pensia, va putea declara locul unde are incheiat contractul individual de munca cu norma intreaga drept functie de baza, aplicandu-i-se metodologia de determinare a impozitului pe salarii prevazuta la art. 57 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, prin urmare beneficiind si de deducere personala
 
In ceea ce priveste completarea fisei fiscale, precizam ca legislatia in vigoare prevede un singur formular cu scopul de reflectare a informatiilor referitoare la calculul impozitului pe veniturile din salarii. Acesta este formularul 210 - Fisa fiscala, completat potrivit OMEF nr. 2293/2007. In situatia in care persoana fizica realizeaza venituri din salarii la functia de baza, potrivit unui contract individual de munca angajatorul va inscrie "X" in casuta nr. 1 "Venituri din salarii la functia de baza", aflata pe prima pagina a formularului. Acest mod de completare a formularului 210 va corespunde fostei FF1 completata potrivit legislatiei in vigoare pana la data 1 ianuarie 2003.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 22 Martie 2011

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Cand Se Poate Iesi La Pensie ?

Intrebare: Buna ziua, Va scriu pentru verisoara mea deoarece este interesata cand ar putea sa iasa la pensie. Dar sa o iau cu inceputul: este nascuta pe 23 iunie 1960, deci are 53 ani impliniti si vechime in campul muncii de 33 ani, cu o intrerupere de 6 luni concediu medical deoarece a suferit un accident vascular in 2011. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns precis la ce varsta s-ar putea pensiona chiar si anticipat si cata penalizare ar putea primi in cazul acesta. Multumesc anticipat

Raspuns: Nu indeplineste condiile de pensionare nici cu penalizare.Bine ar fi sa poata beneficia de pensie de... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: mb*****
  As dori sa va intreb , daca sunt pensionara pentru limita de varsta, si lucrez in invatamant plata cu ora si am in intretinere o fetita de 17 ani, beneficiez de deducere personala?
Data adaugarii: 03-Oct-2012

Postat de: ty*****
  am angajat un pensionar cu 2 ore. Pot sa aplic deducerea de 250lei?
Data adaugarii: 12-Oct-2011



Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, contributii, salariati:







ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, contributii, salariati: