legislatiamuncii.ro cauta meniu
Orele suplimentare si  Munca in zi de Repaus
 

Completarea carnetului de munca - Contractul individual de munca cu timp partial

Intrebare:
In cazul unui contract de munca cu timp partial cum se completeaza salariul in cartea de munca? Intreg si cu mentiunea numarului de ore sau proportional cu durata contractului?
Raspuns:

Completarea carnetului de munca se face potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, precum si a Ordinului nr. 136/1976 care contine normele metodologice de aplicare a acestuia.


Totul despre Orele suplimentare si  Munca in zi de Repaus
Totul despre Orele suplimentare si Munca in zi de Repaus

Vezi detalii

125 documente SSM pregatite pentru un control ITM
125 documente SSM pregatite pentru un control ITM

Vezi detalii

Teste de angajare si selectie - metode eficiente de a gasi angajati valorosi
Teste de angajare si selectie - metode eficiente de a gasi angajati valorosi

Vezi detalii



Daca persoana care incheie contractul individual de munca cu timp partial are functia de baza la unitatea respectiva, se va specifica in carnetul de munca faptul ca incadrarea s-a facut in baza unui contract individual de munca cu timp partial, conform art. 101 din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. De asemenea, la rubrica corespunzatoare functiei se mentioneaza durata timpului de munca al acestuia, iar la rubrica salariu de incadrare veti completa exact salariul brut acordat, potrivit contractului incheiat.

La stabilirea salariului, veti tine cont de dispozitiile H.G. nr. 1.766/2005 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prin raportare la numarul de ore prestate de angajat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Aprilie 2006
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Completarea carnetului de munca - Contractul individual de munca cu timp partial Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Are Dreptul La Concediul Pentru Crestere Si Ingrijire Copil?Intrebare: In cazul in care o viitoare mamica si-a platit contributiile lunare (din 2011 pana in 2015) in calitate de administrator al unei societati (numita prin actul constitutiv, fara a avea contract individual de munca) va avea dreptul la concediul pentru crestere copil? Se considera ca a realizat venituri impozabile? Pentru ca cei de la asistenta sociala nu au stiut sa imi dea un raspuns clar. Multumesc .
 

Raspuns: Indemnizatia de administrator este venit impozabil. Administratorii societatilor comerciale isi des... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Evaluarea Angajatilor - Modele si explicatii ”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
 

Legislatia Muncii s-a schimbat!

 
Descarca GRATUIT raportul special
Evaluarea Angajatilor - Modele si explicatii
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Evaluarea Angajatilor - Modele si explicatii "

 

 

 


 
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute in 2015 !

Descarcati gratuit Raportul Special

"Evaluarea Angajatilor - Modele si explicatii "

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]