Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sporul de vechime: este obligatoriu sa acordati minimum 5 la suta

spor de vehimecontributii
Este intr-adevar obligatorie acordarea sporului de vechime? Daca da, el se refera la vechimea totala in munca sau doar la vechimea la angajatorul care urmeaza sa il acorde? Si, mai ales, cum stabilim transele in interiorul limitelor legale?


 Trebuie stiut inca de la inceput faptul ca, asa cum stabileste art.16 alin. (3) din Codul muncii, „munca prestata in temeiul unui contract individual de munca confera salariatului vechime in munca”.
In aceste conditii se certifica faptul ca, prin vechime in munca se intelege totalitatea perioadelor in care o persoana a desfasurat activitati in temeiul unui contract individual de munca Evident, acest lucru inseamna ca sporul de vechime se acorda pentru toate aceste perioade si nu doar pentru perioada in care salariatul a lucrat in cadrul societatii dvs, cea care urmeaza sa ii acorde sporul.

 Este clar, totusi, ca, daca angajatorul doreste, poate acorda salariatilor si un spor pentru vechime neintrerupta in cadrul societatii. Acest spor particular, insa, se diferentiaza de sporul pentru vechime in munca.
Prin urmare, angajatorul are obligatia sa acorde salariatilor sporul de vechime, luand in calcul intreaga perioada lucrata de acestia in temeiul unui contract individual de munca
Conform lefii, angajatoriul are obligatia de a acorda drept spor pentru vechime in munca minimum de 5%, pentru 3 ani vechime, si maximum de 25%, la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.

Legea lasa la latitudinea angajatorului procedura de esalonare, astfel incat cuantumul sporului sa fie echitabil.

De exemplu, puteti majora cu un punct cuantumul sporului de vechime pentru salariatii care au o vechime de peste 7 ani. Veti avea un spor de 6% la o vechime de 7 ani, un spor de 7% la o vechime de 10 ani, un spor de 8% la o vechime de 12 ani, etc. Este insa foarte important ca aceasta procedura sa fie usor de inteles si, mai ales, de verificat.

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici





Atentie: Daca va raportati la salariul minim pe economie nu puteti sustine ca vechimea in munca este cuprinsa in salariu daca la valoarea salariului minim nu adaugati sporul pentru vechime in munca.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spor de vehimecontributii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 26 Ianuarie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sporul de vechime: este obligatoriu sa acordati minimum 5 la suta Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


25-Oct-2011

Care este acea lege care prevede aceasta obligativitate? Din cate stiu eu, sporul de vechime se acorda obligatoriu prin CCMUN, in prezent scos din uz.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Continua Activitatea Dupa Cei 3 Ani Dupa Pensionare ?Intrebare: Buna ziua! Lucrez in sistemul bugetar. Sunt pensionare din martie 2015, si in curând va expira perioada celor 3 ani de activitate si pensie. Mai pot continua activitatea ( cf. art 82 si 83 din CM 2018), avand in vedere ca sunt informatician si acum este o perioada foarte aglomerata cu examene , simulari de examene, finalizari de semestru, respectiv an scolar? http://legislatiamuncii.manager.ro/a/20707/drepturile-salariatilor-pensionari-tot-ce-trebuie-sa-stie-angajatii-si-angajatorii.html
 

Raspuns: Angajatorul hotaraste daca vacanteaza postul si -l va scoate la concurs.In opnia mea nu ar trebui co... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016