Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Dreptul tatalui la ajutorul de nastere

Codul munciisalariul mediu pe unitate

Autor: Rodica Mantescu, valabil la 09-Ian-2011

Intrebare:
Ce trebuie sa facem in situatia in care un angajat al nostru solicita ajutorul pt. nasterea unui copil, desi si sotia este angajata dar la o alta societate? Suntem obligati sa-i acordam acest ajutor daca dovedeste ca sotia nu a beneficiat de el?
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulMuncii.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Raspuns:
La art. 51 lit. c) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2007-2010, se prevede ca salariatii au dreptul la “un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil. Daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.” Prevederea fost preluata, in mod identic, si in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2011-2014. Insa, pana la aceasta data, acest contract nu a fost publicat in Monitorul Oficial.
Astfel, salariul mediu pe unitate pentru nasterea fiecarui copil se acorda mamei si numai daca aceasta nu este salariata, se acorda tatalui. In consecinta, numai in situatia in care mama nu este salariata, ajutorul se acorda tatalui. Asa fiind, daca sotia angajatului este salariata, sotul nu poate beneficia de ajutorul de nastere.
Conform art. 40 alin. (2) lit. c) din Codul muncii, angajatorul are obligatia de a acorda salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca. Din aceasta dispozitie legala rezulta ca una din obligatiile angajatorului este aceea de a acorda salariatilor toate drepturile ce decurg din contractul colectiv de munca aplicabil. In consecinta, daca in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate sau la nivel de ramura sunt cuprinse alte prevederi, mai favorabile, cu privere la drepturile ce se acorda salariatilor la nasterea copiilor, se vor acorda aceste drepturi.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier - Codul Muncii abonament 12 actualizari


Consilier - Codul Muncii va ofera solutii de actualitate Daca doriti sa Rezolvati mai usor problemele de serviciu Luati rapid decizii corecte si avantajoase Aveti singuranta aplicarii corecte a legislatiei Reduceti cu cel putin 75 timpul de rezolvare a unei probleme Evitati conflictele de munca folosind argumente legale Consilier Codul...

Oferta Speciala
valabila 48h



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciisalariul mediu pe unitate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Ianuarie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Dreptul tatalui la ajutorul de nastere Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


28-Ian-2012

Buna ziua . Va rog sa ma ajutati va rog cu o problema .Am o colega care a nascut in luna decembrie 2011 si care a solicitat ajutoril cf art51 lit c din CCM 2011-2014 , iar raspunsul dep de resurse umane a fost ca aceasta lege nu mai este valabila pentru ramura de comert . As vrea sa stiu dac este adevarat deoarece voi dori si eu sa beneficiez peste cateva luni de aceasta lege . Raspundeti-mi va rog pe adresa mea de e-mail roxana16062003@yahoo.com Va multumesc, RoxanaZ

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Se Calculeaza Sporul De NoapteIntrebare: Care este modul de calcul al sporului de noapte ? 25% din salariul de baza, indiferent de numarul de ore de noapte lucrate sau 25% din suma aferenta numarului de ore de noapte lucrate Multumesc !
 

Raspuns: Angajatorul la care ati lucrat va trebui sa va elibereze o adeveinta dupa modelul de mai jos cu spor... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]