Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

CIM cu timp partial. Stagiu de cotizare

Autor: Rodica Mantescu, valabil la 25-Nov-2010


Intrebare:
Un angajat are contract de munca cu timp partial 4 ore/zi la functia de baza si mai are 2 contracte de munca cu timp partial 2 ore pe zi, in total 8 ore/zi. La calcularea vechimii pentru pensie se ia in considerare numai 12 norma?

Raspuns:
Codul muncii, in art. 103, dispune ca salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile. Numai drepturile salariale ale celui angajat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat potrivit art. 103 alin.(2) din Codul muncii.

Avand in vedere aceste dispozitii legale, salariatul cu fractiune de norma va beneficia de vechime in munca in aceleasi conditii ca salariatii cu program normal.

Dupa abrogarea alin. (3) al art. 103 din Codul muncii prin O.U.G nr. 65/2005, persoana angajata cu contract individual de munca cu timp partial beneficiaza de un stagiu de cotizare in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, integral, la fel ca in cazul salariatilor care isi desfasoara activitatea in cadrul programului normal de lucru.

Numai stagiul de cotizare in sistemul asigurarilor pentru somaj se calculeaza proportional cu timpul lucrat. In acest sens, art. 34 alin. (12) din Legea nr. 76/2002 privind privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca stabileste ca pentru persoanele incadrate cu contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare in acest sistem se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate in baza contractelor individuale de munca cu timp partial.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 26 Noiembrie 2010

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Plata Orelor Suplimentare Cu Spor ?

Intrebare: Conform Codului Muncii , la art.122(1) munca suplimentara se compeseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia . La art.122(2) se spune ca in aceste conditii salariatul beneficiaza de salariu corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. Concret , in aceste conditii inseamna ca ziua respectiva va trebui remunerata cu spor pentru munca suplimentara ?

Raspuns: In situatia compensarii orelor lucrate suplimentar ,aceastea se platesc ora la ora, deci ora lucrat... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE



Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare