Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Pentru o persoana cu care avem contract de prestari servicii si care nu este angajat cu carte de munca avem dreptul sa platim concediu medical?

concediu medicalcontract prestari servicii

In conformitate cu dispozitiile art. 36 alin. (3) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, platitori ai indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatatate sunt, dupa caz:



- angajatorii;
- institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj;
- casa de asigurari de sanatate.

Angajatorii datoreaza cota de contributie pentru concedii si indemnizatii pentru urmatoarele categorii de asigurati cu care se afla in raporturi de munca (art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005):

- persoane care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
- persoane care desfasoara activitati in functii elective sau sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului;
- membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate cu ale persoanelor care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu.

Prin urmare, angajatorii sunt platitori ai indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate numai pentru persoanele cu care se afla in raporturi de munca sau asimilate raporturilor de munca (cazul membrilor cooperatori), persoane expres prevazute in dispozitiile art. 1 alin. (1) lit. A si B din OUG 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.


207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici

37 de modele de Regulament Intern
37 de modele de Regulament Intern

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici



Asadar, beneficiarul serviciilor prestate de o persoana fizica in baza unei conventii de prestari servicii nu are calitatea de angajator fata de prestatorul de servicii pentru a-i putea plati acestuia indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca.

In situatia in care contractul de prestari servicii este incheiat cu o persoana autorizata sa desfasoare activitati independente, plata indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se face de casa de asigurari de sanatate, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, in conformitate cu dispozitiile art. 36 alin. (3) lit. c) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalcontract prestari servicii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 16 Noiembrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Pentru o persoana cu care avem contract de prestari servicii si care nu este angajat cu carte de munca avem dreptul sa platim concediu medical? Nota: 4.67 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


30-Ian-2013

Am nevoie de o lamurire. De mai bine de 2 ani lucrez pe conventie civilanu am intrerupere, acum sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca beneficiez de prenatal si indeminzatie pentru crestere a copilului.Multumec

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Daca Iau Concediu Odihna Pe 15 Ian La Cate Zile Am DreptulIntrebare: Pentru un angajat cu o vechime de 1 an si 2 luni, care mai are de efectuat 2 zile de CO ramase din anul anterior, care depune o cerede pentru 7 zile de CO, pentru data de 15.01.2018. Cum procedam? 1. Se aproba cererea pt cele 7 zile (2 zile din 2017 ramase + 5 zile din 2018) si ii mai raman de efectuat 16 zile. 2. Avand in vedere ca din 2018 a lucrat doar 1 luna are dreptul la 1 zi de CO (proportional cu timpul lucrat) si inca 2 zile din cele ramase din 2017, deci va avea dreptul doar la
 

Raspuns: Potrivit codului muncii, concediile de odihna se acorda pe baza unei programari prealabile.Puteti s... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016