Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Detasarea in alt stat membru UE. In ce conditii se poate PRELUNGI contractul de prestari servicii?

prelungire contract prestari serviciidetasare transnationala 2018Regulamenul 883/2004
Va reamintim ca, in cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 din Codul Muncii.


Conform alin. 3 al art. 17, angajatorul trebuie sa ofere angajatului informatii referitoare la:

 a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;


...citeste continuarea despre detasarea in strainatate aici >>>


"Avem un contract de lucrari pe o perioada de 2 ani, cu o firma franceza. Muncitorii in cadrul detasarii transnationale executa lucrari de lacatuserie si sudura la firma franceza. Au document portabil A1. Cum se intelege art. 12 alin ( 1) din Regulamentul nr. 8332004: durata previzibila a activitatii sa nu depaseasca 24 de luni si ca persoana sa nu fi fost trimisa pt a inlocui o alta persoana detasata? Cu ce conditie se poate prelungi contractul cu firma franceza dupa 24 de luni?"

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h

Raspunsul specialistilor de la PortalCodulMuncii.ro:


Este demn de mentionat ca acel contract de prestari servicii se poate prelungi insa detasarea acelorasi lucratori NU se poate prelungi peste termenul de 24 de luni decat daca exista un acord incheiat conform art. 16 din Regulamenul 883/2004 potrivit caruia doua sau mai multe state membre, autoritatile competente ale acestor state membre sau organismele desemnate de aceste autoritati pot prevedea derogari de la articolele 11-15 de comun acord, in interesul anumitor persoane sau categorii de persoane.

IMPORTANT!

In absenta acestui acord intre Romania si Franta privind prelungirea detasarii aceasta inceteaza la expirarea termenului de 24 de luni. Angajatorul poate continua lucrarea detasand alti salariati. O noua detasare pentru aceiasi salariati poate fi dispusa dupa expirarea unui termen de 2 luni socotit de la data expirarii detasarii initiale.

In vederea obtinerii acordului prevazut la art. 16 angajatorul roman trebuie sa depuna o cerere la Casa Nationala de Pensii Publice.



Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
prelungire contract prestari serviciidetasare transnationala 2018Regulamenul 883/2004

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 29 August 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Detasarea in alt stat membru UE. In ce conditii se poate PRELUNGI contractul de prestari servicii? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
La Ce Varsta Pot Iesi La PensieIntrebare: Sunt nascut la 01.08.1964 m-am angajat pe 01.09.1982si lucrez pina in prezent la aceeasi societate.Am efectuat stagiul militar in perioada 03.01.1983-27.08.1984 .Am 16 si 6 luni lucrati la grupa a1a de munca.Multumesc!
 

Raspuns: Conditiile de pensionaStagiul complet dre la limita de varsta sunt:<br />Stagiul complet de co... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]