Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Vechimea in munca: perioada de exercitare a activitatii ca PFA

vechime in munca 2018vechimea in munca pfalegea 153/2017
Incepem prin a mentiona ca legea nr. 53/2003 Codul muncii la art. 16 alin. (5) prevede ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Vechimea in munca este reglementata prin lege, iar regula stabilita de Codul muncii este aceea ca vechimea in munca se dobandeste ca urmare a exercitarii activitatii profesionale in baza unui contract individual de munca (CIM).


Iata un caz prezentat pe PortalCodulMuncii.ro: "La angajarea unui salariat putem considera vechime in munca si in specialitate activitatea prestata de acesta ca Persoana fizica autorizata, avand in vedere prevederile art. 16 alin. (5): Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca (CIM) constituie vechime in munca, coroborate cu art.10 alin. (7) din Legea nr.153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice: Pentru acordarea gradatiei corespunzatoare transei de vechime in munca, angajatorul va lua in considerare integral si perioadele lucrate anterior in alte domenii de activitate decat cele bugetare?"


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Prevederea de la art. 10 alin. (7) din Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare se refera tot la perioade lucrate cu contract individual de munca, dar in alte domenii de activitate decat cele bugetare. Apreciem ca, in cazul in care legiuitorul ar fi dorit sa considere vechime in munca si activitatea prestata in baza altor raporturi juridice decat cele de munca, ar fi trebuit sa precizeze expres in lege acest lucru.

Exista legi speciale care stabilesc faptul ca activitatea prestata in mod independent este considerata vechime in munca. O astfel de lege speciala este, spre exemplu, Legea nr. 51/1995 privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat, care, la art. 33 alin. (3), prevede ca Timpul servit in avocatura este considerat vechime in munca.

In cazul prezentat de dumneavoastra este necesar sa analizati daca activitatea prestata de persoana in cauza ca PFA este reglementata prin lege speciala si daca acea lege speciala contine o prevedere similara cu cea din exemplul din Legea nr. 51/1995.

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici





Daca persoana in cauza si-a desfasurat activitatea in exclusivitate in conformitate cu O.U.G. nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, apreciem ca perioada in care a fost PFA nu constituie vechime in munca, deoarece acest act normativ nu contine nicio prevedere referitoare la vechimea in munca.



Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechime in munca 2018vechimea in munca pfalegea 153/2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 23 Martie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Vechimea in munca: perioada de exercitare a activitatii ca PFA Nota: 4 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


maloi camelia
26-Mar-2018

sunt PFA ,INDEPENDENTA, ca si frizerita-coafeza.Am primit somatie sa platesc contributie la pensie,din semestrul al doilea al anului 2012, pana in 2015 inclusiv ,fara sa am vreun contract cu casa de pensie.Este legal?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Poate Cumula Pensia Cu SalariuIntrebare: buna ziua, am primit decizia de pensionare la 1 octombrie 2017si nu am aratat-o angajatorului mentionez ca am continuat sa merg in continuare la servici astfel incasind si pensie si salar.Mentionez ca lucrez la o companie cu capital majoritar de stat.as dori sa stiu daca ceea ce fac este legal si daca nu ce s-ar putea intimpla cand ma retrag din activitate.
 

Raspuns: am omis sa va spun ca am iesit la pensie cu reducerea varstei de pensionare avind grupa 1 . In aceas... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii