Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul fara plata. Poate un angajat sa beneficieze de acesta, doi ani la rand?

concediu fara plataconcediu fara plata conditii 2018legea 62/2011
Incepem prin a preciza ca temeiul legal pentru acordarea concediului fara plata este reprezentat de art. 153 din Codul muncii.


De asemenea, in cazul solicitarii de catre salariat pentru rezolvarea unor situatii personale, Codul muncii face trimitere la contractul colectiv de munca aplicabil si la regulamentul intern.

Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata. Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

"Daca un salariat a beneficiat de concediu fara plata intr un an calendaristic mai poate solicita in anul urmator concediu fara plata? Concret, conform Contractului Colectiv de Munca la nivel de ramura sanitara, concediul fara plata se poate acorda pentru plecare in strainatate 12 luni. Daca un salariat a beneficiat de acest concediu fara plata, chiar fractionat, intr un an, mai poate beneficia in urmatorul an de el?", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h

Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Atunci cand vorbim de rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata, neprecizandu-se o durata exacta.

In acest caz, angajatorul va stabili durata concediului fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale prin regulamentul intern sau va respecta prevederile contractului colectiv de munca aplicabil in situatia in care face referire la durata concediului fara plata in cazul rezolvarii unor situatii personale ale salariatilor.

Conform art. 133 din Legea 62/2011 privind dialogul social clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza...vezi mai multe aici >>>

Clauzele contractului colectiv la nivel de unitate nu pot fi inferioare celor negociate la nivel de grup de unitati iar acestea nu pot fi inferioare celor negociate la nivel de sector de activitate si produc efecte pentru toti angajatii din unitate.

IMPORTANT!
    
Acordarea drepturilor salariatilor este OBLIGATORIE atat daca aceste drepturi izvorasc din dispozitii legale, cat si din prevederile cuprinse in contractele colective de munca incheiate la diferitele niveluri sau in contractele individuale de munca.

ATENTIE! Daca in Contractul Colectiv de Munca la nivel de ramura sanitara, concediul fara plata se poate acorda numai o singura data pe o durata de 12 luni si numai pentru plecare in strainatate, iar salariatul nu a fost plecat in straintate sau nu a stat in concediu 12 luni va putea beneficia de concediu fara plata in conditiile mentionate in contractul colectiv de munca.



Sursa: PortalCodulMuncii





Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu fara plataconcediu fara plata conditii 2018legea 62/2011

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Ianuarie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul fara plata. Poate un angajat sa beneficieze de acesta, doi ani la rand? Nota: 3.2 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Reducerea Vārstei De Pensionare La Persoan Cu Mic HandicapIntrebare: Bună ziua. Femeie născută īn anul 1960 luna Octombrie, cu 28 de ani și 10 luni vechime īn muncă īn condiții normale de muncă [fabrică de mobilă] cu un mic handicap [hipoacuzie acută bilaterală īncă din copilărie].Poate beneficia această persoană de reducerea cu cinci ani la vārsta de pensionare?Și dacă da, unde și ce demersuri se pot face? Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.Toate cele
 

Raspuns: Pentru a se pensiona anticipat partial are nevoie de un stagiu de cotizare de 31 de ani si 11 luni.C... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016