Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce situtatii se poate reactiva un CIM care incetase din motive obiective?

incetare cimart 65 codul munciiconcediere 2017
Incepem prin a mentiona ca, persoanele concediate in temeiul art. 65 din Codul muncii, beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare (art. 75 din Codul muncii).


In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenl de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului in care contractul de munca este suspendat pentru absente nemotivate, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern (art. 75 alin. (3) din Codul muncii).


Iata o situatie prezentata pe PortalCodulMuncii.ro: "Un salariat primeste decizia de concediere in temeiul art. 65 Codul muncii in data de 17.11.2017 (termenul de preaviz de 20 de zile lucratoare s-a implinit in data de 16.11.17).

Exista dovada comunicarii prin executor judecatoresc. In data de 05.12.2017, fostul salariat trimite doua certificate de concedii medicale pentru perioadele 01-15.11.2017 si 16-30.11.2017. Nu a anuntat, sub nici o forma, faptul ca se afla in concediu medical in perioada preavizului. Ce putem face in aceasta situatie?"



Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


Este demn de mentionat ca, pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Daca salariatul in perioada 01-15 noiembrie s-a aflat in preaviz, ce a facut in aceasta perioada astfel incat angajatorul nu a stiut ca este in concediu medical? Salariatul a fost la locul de munca pe durata preavizului?

In contextul in care angajatul a fost la locul de munca pe durata preavizului, angajatorul poate contesta certificatul medical eliberat pentru perioada 01-15 noiembrie.

IMPORTANT! Indiferent de situatie, avand in vedere cele relatate, perioada de preaviz se prelungeste cu perioada concediului medical.

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii, situatie reglementata de art. 60 alin. (1) lit. a) din Codul muncii.

Angajatorul trebuie sa stie ca nu se poate reactiva contractul de munca incetat. Functia REACTIVARE se foloseste doar in situatia in care un salariat este reintegrat prin hotarare judecatoreasca.

ATENTIE! Doar daca salariatul va contesta decizia de incetare a CIM in urma procesului veti putea reactiva contractul avand temei hotararea judecatoreasca.

Sarcina probei in conflictele de munca revine angajatorului, acesta fiind obligat sa depuna toate dovezile in apararea sa pana la prima zi de infatisare (art. 272 din Codul muncii).


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
incetare cimart 65 codul munciiconcediere 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Decembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce situtatii se poate reactiva un CIM care incetase din motive obiective? Nota: 4.06 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Calcul Concediu De Odihna Dupa Un Concediu Fara PlataIntrebare: Buna ziua, Puteti sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu baza de calcul a unui concediu de odihna in cazul in care un angajat a avut 2 zile concediu fara plata in luna Mai, iar in luna August 5 zile concediu de odihna?Se elimina din baza de calcul cele 2 zile fara plata sau media pe cele 3 luni se face tinand cont de numarul de zile lucratoare din luna? Se tine cont de salariul de baza sau in luna mai se face medie pe salariul de baza/ numrul de zile lucratoar din luna? Va multumesc.
 

Raspuns: Va multumesc pentru clarificare. ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]