Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Indemnizatia pentru cresterea copilului. Ce se petrece daca angajatorul este in insolventa?

indemnizatie concediu crestere copilindemnizatia cccoug 111/2010
Legislatia romana prevede ca, prin OUG 55 din 4 august 2017 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului.



In acest context, aceasta nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata si nici mai mare de 8.500 lei.


"In cazul in care o firma se afla in insolventa, administratorul societatii respective care are si calitatea de salariat poate beneficia de concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani? Daca da, care este termenul de depunere al documentelor?", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Precizam in ca de la inceput ca insolventa angajatorului nu reprezinta o cauza legala pentru neacordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.

IMPORTANT! Nu exista un termen pentru depunerea cererii, insa indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda de la termene diferite in functie de termenul de la care a fost depusa cererea.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h


Ce prevede art. 15 alin. (1) din OUG 111/2010?


- incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

- incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

- incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;

- de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a)-c).


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
indemnizatie concediu crestere copilindemnizatia cccoug 111/2010

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 22 Noiembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Indemnizatia pentru cresterea copilului. Ce se petrece daca angajatorul este in insolventa? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Prelungire CIM Dupa PensionareIntrebare: Buna seara .Sunt nascuta in luna iunie 1957 ,lucrez din anul1979 ,conf legislatiei in vigoare indeplinesc conditiile cumulative de pensionare. Care sunt posibilitatile sa lucrez in aceeasi unitate ,avand in vedere faptul ca angajatorul ar dori sa ma mentina in activitate, Mentionez ca lucrez intr-o unitate sanitara -compartiment statistica medicala Va multumesc pentru timpul acordat Cu consideratie
 

Raspuns: Dupa pensionare, continuarea activitatii cu actualul angajator este posibila prin incheierea unui no... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]