Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Vechime in munca. Concediul fara plata

vechime in muncaconcediu fara plata
Intrebare:

Pentru rezolvarea unor probleme personale, salariatii beneficiaza de ore de concediu fara plata La stabilirea vechimii in munca nu se ia in considerare perioada concediului fara plata.
In aceasta situatie, cum putem determina vechimea in munca pentru un salariat care in decursul unei luni este invoit 2 ore intr-o zi iar in alta zi 5 ore? Ii consideram ca perioada contributiva toata luna sau mai putin 1 zi?

Raspuns:
Concediul fara plata nu este acelasi lucru cu invoirea. In primul rand trebuie sa stabiliti daca salariatul a fost in concediu fara plata sau a fost invoit.
 
Concediul fara plata este reglementat de art. 148 din Codul muncii potrivit caruia, pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata. Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. In acest caz salariatul trebuie sa fi formulat o cerere de acordare a concediului fara plata pentru cele 2 si respectiv 5 ore.

Concediul fara plata NU constituie vechime in munca, cu exceptia cazului prevazut de art. 153 din Codul muncii potrivit caruia durata concediului pentru formare profesionala nu poate fi dedusa din durata concediului de odihna anual si este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul.

Astfel, daca salariatul solicita si i se acorda concediu fara plata pentru formare profesionala, aceasta perioada constituie vechime in munca.

Invoirea nu afecteaza vechimea in munca

In baza principiului libertatii de vointa a partilor contractante, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului. De regula invoirea se acorda de angajator, daca este de acord cu solicitarea angajatului, atunci cand acesta urmeaza a-si realiza anumite interese personale deosebite.

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici





In anumite cazuri, angajatorul are obligatia de a invoi salariatul (spre exemplu, in cazul salariatilor chemati ca martori in procesele penale, in procesele civile, etc).

Din cele mai sus expuse rezulta urmatoarele:

1. daca salariatul a formulat cerere de concediu fara plata pentru alte motive decat formarea profesionala pentru cele 2 si respectiv 5 ore, considerati perioada contributiva mai putin 1 zi.
2. daca salariatul a formulat cerere de concediu fara plata pentru formare profesionala pentru cele 2 si respectiv 5 ore, considerati perioada contributiva toata luna.
3. daca salariatul a solicitat invoirea pentru cele 2 si respectiv 5 ore, considerati perioada contributiva toata luna.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechime in muncaconcediu fara plata

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 29 Septembrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Vechime in munca. Concediul fara plata Nota: 4.25 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cim Suspendat - Incetare ActivitateIntrebare: Buna seara, va rog sa ma ajutati cu aceasta speta pentru ca nu am mai intalnit situatia aceasta si nu stiu cum trebuie procedat. Cim suspendat in baza art.50 lit G in 2017 (salariu brut 1700 ron) s-a operat incetare suspendare 27.02.2018 si incetare CIM art 55 lit.B in data de 02.03.2018. Inainte de incetare activitate Cim trebuie facuta majorarea salariala la 1900 ron? Perioada intre 27.02.2018 si 02.03.2018 in care apare ca cim activ, salariatul nu a lucrat, ar trebui facuta corectie ca dat
 

Raspuns: Buna ziua. <br />Din cate stiu eu, va trebui sa faceti in REVISAL reactivare contract(de la co... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii