Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum se procedeaza in cazul unor evenimente familiale deosebite pe durata CO. Ce drepturi au angajatii?

codul muncii 2017co 2017evenimente familiale deosebite
Vom incepe prin a mentiona ca art. 152 din Codul muncii Legea nr. 53/2003 prevede ca, in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii sa aiba dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna (CO).


ATENTIE! Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern (art. 152 alin. (2) din Codul muncii).

Iata un caz prezentat pe PortalCodulMuncii.ro: "Codul muncii prevede la art. 152 ca in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care NU se includ in durata concediului de odihna. Prin aceasta prevedere se intelege ca aceste zile libere platite se acorda in afara numarului de zile de concediu de odihna la care salariatul are dreptul sau ca, in situatia in care salariatul este in concediu de odihna cand are loc evenimentul, nu se acorda aceste zile libere platite? Daca se acorda zile libere platite in situatia in care salariatul este in concediu de odihna cand are loc evenimentul, cum se aprocedeaza?"


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata CO anual, conform art. 145 alin. (3) din Codul muncii.

Concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective, asa cum se precizeaza in art. 151.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR abonament 12 actualizari


Inlaturati obstacolele cotidiene cu cel mai eficient instrument din domeniul HR  Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR TOTUL despre Recrutare Angajare Motivare Evaluare Formare Profesionala Documentatie obligatorie Mediere Lucrarea contine inclusiv modele de formulare obligatorii intocmite in concordanta cu prevederile GDPR...

Oferta Speciala
valabila 48h

IMPORTANT! Angajatul care are dreptul la zile libere pentru evenimente familiale deosebite pe durata concediului de odihna va intocmi o cerere prin care va solicita intreruperea concediului de odihna in temeiul art. 151 din Codul muncii, precum si dreptul la zilele libere platite pentru respectivul eveniment.

Aceasta procedura este necesar a fi stabilita prin Regulamentul intern si adusa la cunostinta tuturor salariatilor.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
codul muncii 2017co 2017evenimente familiale deosebite

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Septembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum se procedeaza in cazul unor evenimente familiale deosebite pe durata CO. Ce drepturi au angajatii? Nota: 4.12 din 5 - 26 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Ma Pot Pensiona Anticipat ?Intrebare: Doresc sa stiu data la care ma pot pensiona anticipat, avand in vedere urmatoarele: Data nasterii: 21 Iunie 1960; Stagiu cotizare 34 Ani, din care: - 8 ani in grupa II de munca - 10 luni grupa I de munca. Stagiu militar obligatoriu satisfacut: 1 an si 6 luni; Somer inregistrat si indemnizat: 1 an si 1 luna. Va multumesc anticipat pentru bunavointa. Cu stima, George Boicu
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2020 luna Iunie la virsta de 60 ani daca indepliniti condit... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]