Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Este posibila modificarea duratei concediului de odihna?

concediu de odihnacimangajare 2017
Incepem prin a mentiona ca art. 41 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca un contract individual de munca (CIM) poate fi modificat numai prin acordul partilor.



Angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fara consimtamantul salariatului, si in cazul unor situatii de forta majora, cu titlu de sanctiune disciplinara sau ca masura de protectie a salariatului, in cazurile si in conditiile prevazute de Codul muncii.

Iata o situatie prezentata pe PortalCodulMuncii.ro: "In situatia in care la angajare in 2011 (exista Contractul Colectiv de Munca la nivel National) in contratele angajatilor sunt trecute 21 de zile de CO, si apoi tot ce am mai angajat am angajat tot cu 21 de zile, este corect cum am prodedat? Pot acum sa modific Concediul de odihna la 20 de zile asa cum scrie in Codul muncii, este corect sa fac acest lucru? Este de fapt dorinta angajatorului."


Asa cum am mentionat mai devreme, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 48, orice element al contractului individual de munca poate fi modificat numai cu acordul partilor.

Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, iar durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in CIM, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.


Schimbarea duratei concediului de odihna, a salariului sau a altui element al contractului individual de munca poate fi facuta numai cu acordul salariatului.


202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

Motivarea angajatilor
Motivarea angajatilor

Vezi detalii aici




ATENTIE! In caz contrar, angajatorul procedeaza la o modificare unilaterala a contractului individual de munca iar o astfel de decizie va fi anulata de instanta de judecata ce poate fi sesizata de salariat.

Daca nu sunt de acord cu modificarea contractului individual de munca si nu sunt aplicabile dispozitiile art. 48 din Codul muncii, salariatii vor ramane cu acelasi numar de zile de concediu de odihna.


Sursa: PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Mai 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Este posibila modificarea duratei concediului de odihna? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Va Rog Sa-mi Spuneti Data Cand As Putea Sa Ma PensionezIntrebare: Buna ziua, Sunt nascuta in 08.04.1963 si lucrez din august 1981, cand as putea sa ma pensionez anticipat fara penalizate. multumesc
 

Raspuns: Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2025 luna Septembrie la virsta standard de pensiona... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 


 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]