Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Codul Fiscal a fost modificat: Deduceri in functie de numarul persoanelor in intretinere

Senatorii au adoptat, miercuri, un proiect de lege de modificare a Codului fiscal, stabilind ca persoanele cu venituri lunare brute de pana la 1.000 lei vor beneficia de deduceri personale la plata impozitului pe venitul global, in functie de numarul persoanelor pe care le au in intretinere.

Senatorii au adoptat propunerea de modificare a Codului fiscal cu 44 voturi "pentru" si 33 de voturi "impotriva".

Modificarea adusa Codului fiscal precizeaza ca persoanele cu venituri brute lunare de pana la 1.000 lei, inclusiv, vor beneficia de deduceri personale la plata impozitului pe venitul global, in functie de persoanele pe care le au in intretinere.

Astfel, cei fara nicio persoana in intretinere vor avea o deducere personala de 250 lei. Cei cu o persoana in intretinere vor beneficia de o deducere personala de 375 lei, iar cei cu doua persoane in intretinere de 500 lei.

Contribuabilii cu trei persoane in intretinere vor beneficia de o deducere personala de 625 lei, in timp ce contribuabilii cu patru sau mai multe persoane in intretinere vor putea deduce suma de 750 lei.

Senatul a adoptat aceasta initiativa legislativa ca prima Camera sesizata.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 15 Septembie 2010

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Cum Se Calculeaza Sporul De Vechime In Invatamant?

Intrebare: Buna seara, Am o prietena ce este educatoare. Inainte de a lucra ca si profesor pt invatamantul preuniversitar a lucrat ca si personal auxiliar in invatamantul de stat si ca e ducatoare intr-o gradinita privata. Mi-a spus ca nu ii ia in considerare vechimea totala in munca, pt sporul de vechime, decat anii pe care i-a lucrat ca si educatoare intr-o gradinita de stat. Este corect acest lucru?

Raspuns: Conform Codului muncii (art. 16, alin. 4), munca prestata in temeiul unui contract individual de mun... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare





Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA codul fiscal, deducere, deduceri personale:







ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA codul fiscal, deducere, deduceri personale: