Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
 

Retinere CAS pentru pensionarii salariati

Intrebare:

In cadrul societatii noastre avem salariati care sunt pensionari. Pana acum am retinut pentru acestia CAS 10.5%, CASS 5.5% si impozit 16%. In urma unei discutii cu unul dintre salariati, acesta ne-a spus ca nu trebuie sa retinem CAS. Am sunat la casa de pensii a sectorului 1 si am lansat urmatoarea intrebare: ?retinem CAS pentru pensionarii salariati?? Raspunsul celor de la casa de pensii a fost ca da, aceasta retinere se face, si anual se recalculeaza pensia.
Intrebare: Pentru un pensionar, in sistemul public de pensii, retinem CAS 10.5%?

Raspuns (valabil la data de 15.09.2010):
In conformitate cu prevederile art. 5 alin.(1) pct. I din Legea nr. 19/2000 din 17/03/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici.

Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul salariatilor o constituie venitul brut realizat lunar, dupa caz, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala (art.23 din Legea nr.19/2000).

Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de catre angajator o constituie suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale (art. 24 din Legea nr.19/2000).

Dispozitiile citate nu fac distinctie, in ceea ce priveste obligativitatea de plata a contributiei, intre salariatii care detin si calitatea de pensionari si salariatii care nu detin si calitatea de pensionari.

Incheind un nou contract individual de munca pensionarii redevin contribuabili in sistemul public de pensii, avand dreptul la recalcularea pensiei si obligatia platii contributiei la sistemul asigurarilor sociale.

Asadar, persoana care, dupa pensionare, continua sa desfasoare o activitate in baza unui contract individual de munca este obligata sa plateasca contributia la sistemul asigurarilor sociale, angajatorul avand obligatia sa retina, sa calculeze si sa vireze contributia individuala.

Ghidul Practic: Apararea Impotriva Incendiilor
Ghidul Practic: Apararea Impotriva Incendiilor

Vezi detalii aici

Ghid complet SSM si PSI pentru angajator
Ghid complet SSM si PSI pentru angajator

Vezi detalii aici

Teste de Angajare si Selectie
Teste de Angajare si Selectie

Vezi detalii aici





De asemenea, angajatorul are obligatia sa vireze contributia angajatorului la sistemul asigurarilor sociale in functie de conditiile de munca in care isi desfasoara activitatea salariatul.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 15 Septembrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Retinere CAS pentru pensionarii salariati Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


29-Ian-2014

De platit, platim de doua ori acelasi lucru, dar cand e vorba de tratament medical, suntem tratati de doua ori mai bine decat cei ce platesc un singur CASS?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Munca Pe Perioada Determinata,concediere,salariuIntrebare: Buna ziua. Am fost angajat pe 15 sep 2015 pe perioada determinata la SJU BACAU si, din spusele celor de la personal contractul imi expira pe 16 mar 2016.In data de 01 Ian 2016 mi s-a desfacut contractul de munca avand in vedere ca a revenit titularul postului.Mentionez ca, titularul postului avea ''concediu fara plata'' pentru un an de zile,el revenind cu 3 luni inainte.Va rog sa-mi explicati daca este posibil asa ceva,pentru ca, multi cunoscuti ma ideamna sa merg la I.T.M. ceea ce nu doresc.Ast
 

Raspuns: Nu este legal, daca in contractul individual de munca ati avut un termen clar specificat.<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]