Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Angajatii pot RENUNTA la drepturile lor, prevazute de CCM? Ce se petrece daca acestia refuza tichetele de masa?

tichete de masaprevederi ccmLegea 62/2011
Este demn de mentionat inca de la inceput ca in conformitate cu prevederile art. 133 alin. (1) din Legea 62/2011 a dialogului social, clauzele contractelor colective de munca (CCM) produc efecte pentru toti angajatii.


Dar ce se petrece atunci cand unii angajatii nu doresc sa se bucure de anumite drepturi ale CCM, cum ar fi bonurile de masa? Pot acestia sa refuze aceste facilitati?

Iata un caz concret prezentat in cadrul PortalCodulMuncii.ro: "Un angajat nu doreste sa mai primeasca tichete de masa, poate sa renunte la acest drept al sau dat fiind faptul ca societeatea are prevazut in CCM acordarea tichetelor de masa conform legii? Poate compania sa acorde tichete de masa doar la o parte din angajati si la altii nu?"

Dreptul salariatilor de a beneficia de prevederile contractului colectiv de munca este un drept recunoscut de lege.

Conform art. 38 din Codul muncii, salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.

Atat timp cat CCM prevede dreptul salariatilor la tichete de masa, iar acest contract se aplica tuturor salariatilor, nu este posibil ca unitatea sa acorde tichete de masa doar la o parte a salariatilor.


Sursa: PortalCodulMuncii


Pachet 4 softuri online de legislatia muncii
Pachet 4 softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici

Ghid practic de completare in REVISAL
Ghid practic de completare in REVISAL

Vezi detalii aici





Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Martie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatii pot RENUNTA la drepturile lor, prevazute de CCM? Ce se petrece daca acestia refuza tichetele de masa? Nota: 3.75 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Poate Face Transfer Loc Munca La Acelasi Angajator In Sectorul BugetarIntrebare: Buna ziua! Am sustinut examen pe post de medic rezident ultimul an pe o anumita sectie. In urma unei cereri de transfer pe o alta sectie, in cadrul aceleasi unitati,cu acordul sefilor de sectie si a conducerii unitatii) am primit o decizie. In momentul in care se schimba incadrarea din medic rezident in medic specialist, actul aditional poate fi incheiat direct pe sectia unde am solicitat mutarea, avand in vedere ca exista post vacant? Cum se poate proceda?Multumesc!
 

Raspuns: Puteti ocupa potul vcant de medic specialist numai prin concurs.<br />Concursul se organinizea... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]