Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

SSM: in ce mod se interpreteaza sintagma "de indata" din Legea securitatii si sanatatii in munca?

Legea 319/2006legea securitatii si sanatatii in muncassm 2017ssm angajatori
Mentionam inca de la inceput ca Legea 319/2006 are ca scop imbunatatirea si promovarea masurilor de prevenire in domeniul sanatatii si securitatii in munca.


Desigur, aceste norme sunt obligatorii pentru orice angajator, iar abaterile sunt sanctionate aspru, conform legislatiei in vigoare.


"Acestea sunt cele doua probleme, intampinate de noi, pentru care va rugam sa ne prezentati un punct de vedere avizat:
1. Cum se interpreteaza termenul de indata, specificat in art. 26 si art. 27 pct. 1, din Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca? - art. 26 : Orice eveniment, aa cum este definit la art. 5 lit. f), va fi comunicat de indata angajatorului, de catre conducatorul locului de munca sau de orice alta persoana care are cunotina despre producerea acestuia.(...)2.Cum se calculeaza termenul de 5 zile lucratoare, de la data primirii unui document la care trebuie transmis un raspuns, tinand cont si de art. 181 alin.(1) pct. 2 si art. 182 pct. 1, din Codul de Procedura Civila"
, se intreba cineva in cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro.


1. Cum se interpreteaza termenul de indata, specificat in art. 26 si art. 27 pct. 1, din Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca?

Precizam ca Legea 319/2006 nu defineste termenul de indata. Totodata nici Normele metodologice de aplicare a acestei legi nu definesc acest termen. In lipsa unor precizari in aceste acte normative sintagma de indata nu poate fi definita decat conform DEX numaidecat, imediat, fara intarziere.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghidul Directorului SRL


Ghidul Directorului de SRL Maximizati eficienta activitatilor in firma dumneavoastra Spuneti adio situatiilor dificile sau conflictuale Alegeti performanta echilibrul si o cifra de afaceri care va incurajeaza eforturile Transformati afacerea dvs intr-un succes Acum e simplu cu Ghidul Directorului de S R L reusiti sa intampinati avalansa...

Oferta Speciala
valabila 48h


2. Cum se calculeaza termenul de 5 zile lucratoare, de la data primirii unui document la care trebuie transmis un raspuns, tinand cont si de art. 181 alin.(1) pct. 2 si art. 182 pct. 1, din Codul de Procedura Civila?

Nu se aplica in privinta calculului termenelor din afara unui proces Codul de procedura civila ci dispozitiile Codului civil.

IMPORTANT! Conform art. 2553 alin.(1) din Codul civil, cand termenul se stabileste pe zile, nu se ia in calcul prima si ultima zi a termenului.

Astfel, presupunand ca joi 23 februarie s-a primit documentul, prima zi a termenului este vineri 24 februarie iar ultima zi este vineri 3 martie.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 319/2006legea securitatii si sanatatii in muncassm 2017ssm angajatori

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 01 Martie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


SSM: in ce mod se interpreteaza sintagma "de indata" din Legea securitatii si sanatatii in munca? Nota: 5 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ce Trebuie Facut Cand Se Suprapune Concediu Medical Cu O Zi LucrataIntrebare: buna ziua si la multi ani, am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: o salariata a lucrat 8 h ,dar pe seara a ajuns la urgenta de unde i s a eliberat concediu medical , cum se procedeaza in acest caz? daca este platita ziua de boala pierde tichetul de masa daca pot sa o intorc sa ii modifice medicul prescriptor concediu medical cu ziua urmatoare (ceea ce e putin probabil sa se intample)sa ii pot plati ziua lucratoare + bonul aferent. CE SE INTAMPLA TOTUSI CU CELE 8
 

Raspuns: Numai daca se modica certificatul medical ar putea fi pontata.Recomandabil este sa ii acorde o zi li... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]