Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Contributii sociale obligatorii la incheierea unei conventii civile

contributii sociale angajati 2017conventii civile 2017codul fiscal 2017
Veniturile din conventii civile realizate de persoanele fizice neautorizate se incadreaza in categoria veniturilor din alte surse astfel cum se prevede in dispozitiile art. 114.


"Ce contributii obligatorii cu retinere la sursa se platesc la incheierea unei conventii civile in 2017?", intrebare extrasa din PortalCodulMuncii.ro.


Este demn de mentionat ca in cazul veniturilor din alte surse, impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final. Impozitul astfel retinut se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.

Impozitul pe venit se declara de platitor in:

- formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de statpana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare perioadei de raportare;
- formularul 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa, veniturile din jocuri de noroc si castigurile/pierderile din investitii, pe beneficiari de venit pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.
Persoanele care realizeaza venituri din alte surse nu datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale de sanatate pentru aceste venituri din alte surse daca realizeaza si urmatoarele tipuri de venituri:
venituri din salarii sau asimilate salariilor;
venituri din pensii;

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

 Codul Muncii 2017
Codul Muncii 2017

Vezi detalii aici

MEMO Relatii de Munca
MEMO Relatii de Munca

Vezi detalii aici




venituri din activitati independente;

(...) vezi mai multe pe PortalCodulMuncii>>>


Pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din alte surse, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate reprezinta totalul veniturilor brute realizate in cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului.

Conform art. 178 alin. (4) din Codul fiscal
"in cazul veniturilor din alte surse ale caror baze lunare de calcul se situeaza sub nivelul valorii salariului de baza minim brut pe tara, nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate."

Pentru veniturile ale caror baze lunare de calcul sunt mai mari sau egale cu valoarea salariului de baza minim brut pe tara, contributia datorata lunar se calculeaza asupra acestor baze de calcul.

IMPORTANT! Daca veniturile din alte surse se situeaza sub valoarea de 1450 lei, contributia individuala la sistemul asigurarilor sociale de sanatate nu se datoreaza. Daca veniturile din alte surse sunt in suma de 1.450 lei sau mai mari, contributia individuala la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se datoreaza daca beneficiarul venitului nu realizeaza si unul dintre veniturile mai sus enumerate.

Sursa: PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 21 Februarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Contributii sociale obligatorii la incheierea unei conventii civile Nota: 4.58 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Dreptul La Zile Libere Legale Cu Program De Lucru Pe 4 Schimburi 12-24 ,12-48Intrebare: Buna ziua. Īntrebarea mea este daca am dreptul sau nu la zile libere legale (exemplu 1 mai) daca lucrez pe 4 schimburi 12-24 ,12-48.Mi s-a zis la locul de munca că persoanele care lucrează īn programul de lucru menționat mai sus nu au dreptul la zile libere de stat și nici nu vor fi plătite dublu.As vrea să știu dacă intradevar așa este sau nu? Mulțumesc.
 

Raspuns: Nu, nu este adevarat! Salariatii care lucreaza in zile de sarbatoare legala au dreptul la compensare... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]