Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Concediu medical pentru angajatul cu doua functii. Ce se intampla in lipsa stagiului de cotizare la unul dintre angajatori?

stagiu de cotizare 2017concediu medical 2017incapacitate temporara de munca
Specificam inca de la inceput ca nu exista o prevedere legala care sa stabileasca daca veniturile realizate anterior se iau in considerare la calculul indemnizatiilor de incapacitate temporara de munca cuvenite pentru mai multe contracte individuale de munca.


In acest context, nu exista o prevedere legala care sa stabileasca ca veniturile asupra carora s-a calculat contributia in baza unui contract individual de munca vor constitui baza de calcul a mai multor indemnizatii de incapacitate temporara de munca.

Ce se petrece cand un angajat nu intruneste baza de calcul pentru plata concediului medical?


Iata un caz prezentat in cadrul PortalCodulMuncii.ro: "Avem un salariat care s-a angajat la inceputul lunii decembrie si a lucrat 18 zile, dupa care a intrat in concediu medical. Intrucat nu intrunea baza de calcul pentru plata concediului medical, i s-a solicitat adeverinta cu stagiul de cotizare de la vechiul angajator. Angajatul mai este salariat la o alta companie si continua sa aiba doua contracte in paralel. Va rog sa ne spuneti cum constituim stagiul de cotizare pentru plata concediului medical."

Conform art. 72 alin.(1) din Normele Metodologice de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator.

In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul prescriptor.


Asadar, daca salariatul nu are stagiu de cotizare la angajatorul unde a lucrat 18 zile nu i se acorda concediu medical si indemnizatie la acest angajator.

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

 Codul Muncii 2017
Codul Muncii 2017

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici




NOTA! Numai daca contractul individual de munca la celalalt angajator ar fi incetat si indemnizatia nu se mai putea acorda de acest angajator, se putea acorda indemnizatie de concediu medical de catre angajatorul unde salariatul a lucrat 18 zile.


Sursa: PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 01 Februarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu medical pentru angajatul cu doua functii. Ce se intampla in lipsa stagiului de cotizare la unul dintre angajatori? Nota: 3.85 din 5 - 10 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Cocis Gabriela
02-Feb-2017

Ce s-ar fi intamplat daca nu mai lucra la alt angajator si la primul nu intrunea baza de calcul pentru CM?Cum proceda primul angajator? sunt in aceasta situatie si nu stiu cum sa calculez! . Va multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Stabilire Atingere Varsta De Pensionare In Conditii De Lucru Si In Gr. A Ii-aIntrebare: Buna ziua, ma numesc Vasiluca Georgeta si actualmente am pensie de invaliditate conform deciziei nr. 139298/ 31.10.2010. Sunt nascuta la data de 26.03.1960.Conform sentintei civile nr.2610/23.09.2016 a Tribunalului Prahova beneficiez de grupa a II-a de munca, in procent de 100% timp de 20 ani, 5 luni si 3 zile, cu un stagiu aferent grupei de 5 ani.In baza datelor de mai sus, va rog sa-mi spuneti care va fi varsta standard de pensionare.Daca va sunt necesare date suplimentare, vi le voi pune la d
 

Raspuns: Limita de varsta incepand cu 26/05/2017(57 de ani si 2 luni).... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 


 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii