Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Deducerea abonamentelor de servicii medicale pentru angajati. Pot fi deduse si abonamentele medicale pentru copiii salariatilor?

deducere abonamente medicaleLegea 95/2006deducere servicii medicale angajati
Conform Codului Fiscal, din veniturile salariale realizate la locul unde se afla functia de baza se deduc, la calculul impozitului pe venit alaturi de primele de asigurare voluntara de sanatate, si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, definite conform Legii 95/2006.


De asemenea, mentionam ca deducerea nu se acorda pentru asigurarile de viata ci numai pentru asigurarile voluntare de sanatate.


"Conform noilor reglementari legislative, intelegem ca incepand cu 01.02.2017, serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, achitate de salariat, vor fi scazute din venitul impozabil pentru calculul impozitului venit din salarii. Acestea, impreuna cu valoarea primelor de asigurare voluntara de sanatate, suportate de salariati, trebuie sa se incadreze in limita unui plafon de 400 eur/pers. Cum procedam in cazul abonamentelor medicale pentru copii, daca acestea pot fi deduse.
De asemenea, avem rugamintea sa ne specificati daca deducerea se acorda si in cazul asigurarilor de viata care contin si o componenta de sanatate"
, intrebari extrase din PortalCodulMuncii.ro.



In acest context, potrivit art. 78 alin. (2) din Codul fiscal, impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinata ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii in Romania sau in conformitate cu instrumentele juridice internationale la care Romania este parte, precum si, dupa caz, a contributiei individuale la bugetul de stat datorata potrivit legii, si urmatoarele:
(i) deducerea personala acordata pentru luna respectiva;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h

(...)
(iv) primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, definite conform Legii 95/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, suportate de angajati, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei al sumei de 400 euro;


Astfel, conform pct. (iv) (modificat prin OUG 3/2017) din veniturile salariale realizate la locul unde se afla functia de baza se deduc la calculul impozitului pe venit alaturi de primele de asigurare voluntara de sanatate si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, definite conform Legii 95/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

IMPORTANT! Legea 95/2006 nu face referire la abonamentele medicale suportate de salariati pentru rudele acestora, astfel incat apreciem ca este vorba doar de serviciile medicale sub forma de abonament furnizate salariatului.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deducere abonamente medicaleLegea 95/2006deducere servicii medicale angajati

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 25 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Deducerea abonamentelor de servicii medicale pentru angajati. Pot fi deduse si abonamentele medicale pentru copiii salariatilor? Nota: 3.93 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea Minima Pentru Pensionare AnticipataIntrebare: lucrez din septembrie 1980,am 55 de ani,din ianuarie 1983 pana in august 1984 am fost militar in termen iar din februarie 1992 pana in noiembrie 1994 am fost plecat din tara.care este vechimea minima obligatorie pentru pensionare anticipata si cand as avea eu dreptul sa ma pensionez anticipat. Multumesc !
 

Raspuns: Corect, doamna Georgeta Ganea.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]