Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Se poate desfiinta postul salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie?

stimulent de insertie 2017concediere perioada stimulent de insertieconcediu crestere copil
Este demn de stabilit inca de la inceput ca stimulentul de insertie reprezinta o suma de bani de care beneficiaza parintele care isi reia activitatea profesionala inainte de data limita a concediului de crestere a copilului.


Acestia au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei de crestere a copilului.

Analizam o situatie concreta din PortalCodulMuncii.ro: "O salariata beneficiaza de stimulent de insertie pana la 30.10.2017 (cand implineste copilul 3 ani). Intentionam sa inchidem punctul de lucru unde lucreaza salariata si sa-i desfiintam postul. Cand putem face acest lucru legal, cand implineste copilul 2 ani si 6 luni sau dupa 30.07.2017 cand nu mai beneficiaza de stimulent de insertie?"


Orice angajator trebuie sa aiba in vedere ca este INTERZISA incetarea raporturilor de munca sau de serviciu, conform art. 25 alin. (2) din OUG 111/2010, in situatiile enumerate mai jos:

a) salariata/salariatul care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariata/salariatul care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.



IMPORTANT: Interdictia se poate extinde o singura data, cu 6 luni, dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in cadrul unitatii in care isi desfasoara activitatea.

Asadar, pana la implinirea copilului a varstei de 3 ani, perioada in care mama beneficiaza de stimulent de insertie, NU poate fi incetat contractul de munca.

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici





ATENTIE! Aceste prevederi nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile prevazute de legislatia in vigoare.

Angajatorii ar trebui sa aiba in vedere ca nerespectarea acestor prevederi constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.

Pentru a raspunde intrebarilor de mai sus, specificam ca nu este posibila desfiintarea locului de munca si nu se poate concedia salariata pe perioada in care aceasta se afla in plata stimulentului de insertie.


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stimulent de insertie 2017concediere perioada stimulent de insertieconcediu crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Se poate desfiinta postul salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie? Nota: 4.17 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Mihaela
21-Nov-2017

Buna ziua, Daca raporturile de munca se inceteaza in perioada in care inca primesc stimulentul de insertie, se inceteaza si insertia?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Exista Act Normativ Referotor La Biletul De Voie?Intrebare: Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost diminuate in urma a 6 ore de in voire. Am facut mai multe sesizari angajatorului, cerandu-i sa-mi arate documentul legal prin care in urma orelor de in voire drepturile salariale se diminueaza. Deoarece nu am primit lamuriri la aceste sesizari m-am adresat printr-o petitie la ITM Brasov. ITM Brasov a efectuat un control al documentelor din societate, iar, raspunsul primit de la ace
 

Raspuns: Multumesc pentru amabilitatea de a a-mi raspunde, dar nu m-ati lamurit absolut deloc in ceea ce priv... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane