Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Un angajat poate primi salarii in avans? Care sunt conditiile?

salarii in avansangajati salarii avanspot primi salariu in avans
Angajatorii se pot confrunta cu tot felul de situatii mai putin obisnuite, atunci cand vine vorba de plata salariilor, tocmai de aceea Codul Muncii reglementeaza modul de plata al acestora.


Potrivit art. 166 din Codul muncii, salariul se plateste in bani cel putin odata pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

"O firma poate acorda pentru un salariat salarii in avans pe 6 luni? Daca da, in ce conditii?", intrebare extrasa din PortalCodulMuncii.ro

Asa cum am mentionat si la inceput, Codul muncii reglementeaza in art. 161, 166 171 modul de plata a salariilor.

Asadar, indeplinirea obligatiei de prestare a muncii da dreptul salariatului de a solicita angajatorului indeplinirea obligatiei corelative de plata a salariului.

In acest sens, apreciem ca salariul se plateste fie o data pe luna pana cel mai tarziu pe data de 15 a lunii in curs pentru luna precenta, fie fractionat de doua ori pe luna.

IMPORTANT: Conform art. 38 din acelasi act normativ salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege.

In concluzie, prin contractul individual sau colectiv de munca se poate stabili modalitatea concreta de plata a salariului, dar, potrivit dispozitiilor din Codul muncii salariul trebuie platit cel putin o data pe luna.

Memorator Legislatia Muncii
Memorator Legislatia Muncii

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici

Ghid practic de completare in REVISAL
Ghid practic de completare in REVISAL

Vezi detalii aici




Asadar, plata salariului NU se poate realiza in avans pe o perioada de 6 luni, dat fiind faptul ca in aceasta situatie nu ar mai fi respectate prevederile mentionate mai sus.


Sursa: PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 06 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Un angajat poate primi salarii in avans? Care sunt conditiile? Nota: 4.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Reducerea Virstei De PensionareIntrebare: Am 10 ani de conditii speciale in cadrul armatei, 6 ani grupa a-I- a de munca , in procent de 100%. Se aduna 10 + 6 = 16 ani; 16 : 2 = 8 ani reducere virsta de pensionare ? Am 35 ani de cotizare. (Nascut la 09.03.1958, angajat din 25.07.1977,momentan lucrez). Conform HG 257 /2011 art. 41, aliniatul 3, - Reducerea virstelor standard de pensionare prevazute de alte acte normative si cele prevazute la art.55 din lege pot fi cumulate inre ele, fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
 

Raspuns: Da, in conditiile prezentate, indepliniti conditiile de pensionare cu reducerea varstei de pensionar... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]