Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Impozitarea ajutoarelor oferite angajatilor pentru boli grave si incurabile. Cum se reglementeaza in CIM

ajutor boli incurabileimpozitare ajutoare materialeindemnizatii boli incurabile
Atunci cand un angajat se imbolnaveste, acesta poate beneficia de anumite ajutoare materiale, iar angajatorii ar trebui sa aiba in vedere cum se procedeaza, in situatia amintita.


Mentionam ca, potrivit art. 25 din Codul fiscal, ajutoarele oferite angajatilor pentru boli grave si incurabile, se considera cheltuieli sociale cu deductibilitate limitata, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.


"Firma a acordat suma de 500 lei unui angajat bolnav de cancer ca si ajutor pentru boli grave in luna decembrie 2016, dar la nivel de angajator nu este semnat un contract colectiv de munca si nici in contractul individual de munca nu este precizata aceasta suma. Cum putem formaliza printr-un document pentru a nu se impozita aceste sume? Este sufiecienta o decizie a angajatorului pentru acordarea acestei sume salariatului?", intrebare din cadrul PortalCodulMuncii.ro


In primul rand, este demn de mentionat ca, potrivit art. 25 din Codul fiscal, in contractul colectiv de munca sau in regulamentul intern pot fi reglementate si alte cheltuieli cu caracter social. De asemenea, acest ajutor acordat in aceste conditii reprezinta cheltuiala sociala conform art. 25 alin. (3) din Codul fiscal).

Astfel din punct de vedere al impozitului pe venit nu sunt venituri impozabile ajutoarele pentru bolile grave si incurabile acordate salariatilor daca s-a prevazut astfel in contractul colectiv sau individual de munca.

Asadar, suma de 500 lei acordata unui salariat bolnav (art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal) este cheltuiala deductibila in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului daca printr-un act aditional la CIM aceasta clauza va fi reglementata.

ATENTIE: Incadrarea in categoria veniturilor prevazute de acest text se face pe baza documentelor medicale din care rezulta caracterul grav sau incurabil al bolii.

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici




Daca nu este acordat pentru o boala grava sau incurabila sau nu este stabilit in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca, ajutorul va intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale.


Sursa: PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Impozitarea ajutoarelor oferite angajatilor pentru boli grave si incurabile. Cum se reglementeaza in CIM Nota: 3.9 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Se Competeza Contractul Individual De Munca?Intrebare: Buna ziua!La intocmirea contractului individual de munca se poate redacta pe calculator? Va multumesc!
 

Raspuns: Sigur.Important este sa fie semnat de partile contractuale<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii