Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Conditii de acordare a tichetelor de masa in cazul institutiilor publice care se autofinanteaza

tichete de masainstitutii publice
Asa cum prevede legea, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea valorii nominale a acestora. Acest fapt este reglementat de Legea 142/1998, iar salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului.


 Legea care permite majorarea tichetului de masa pana la 15 lei, fata de 9 lei cat este in prezent, a fost promulgata de presedintele Klaus Iohannis, in decursul zilei de miercuri (16 noiembrie).

Legea pentru modificarea art. (3) alin. (1) din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa prevede ca Valoarea nominala a unui tichet de masa nu poate depasi suma de 15 lei la data aplicarii prevederilor prezentei legi.

Despre majorarea tichetelor de masa la suma de 15 lei citeste aici >>>


"Institutiile publice finantate integral din venituri proprii in ce conditii pot acorda tichete de masa? Trebuie organizata licitatie pubica pentru achizitionarea acestora?"


Precizam ca, in cazul institutiilor publice tichetele de masa pot fi acordate in limita sumelor prevazute distinct cu aceasta destinatie in bugetele de venituri si cheltuieli aprobate, potrivit legii, fiecarui ordonator de credite, la alineatul bugetar "Tichete de masa".

Sumele reprezentand costul imprimatelor in cazul tichetelor de masa pe suport hartie, respectiv costul emiterii tichetelor de masa pe suport electronic, precum si costul suportului electronic sau al inlocuirii acestuia, contractate cu unitatea emitenta si primite de catre angajator, se suporta de la alineatul bugetar "Alte cheltuieli cu bunuri si servicii".
 

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici




Conform art. 3 alin. (2) din  Normele de aplicare a Legii 142/1998, achizitionarea tichetelor de masa de catre institutiile publice se va efectua cu respectarea prevederilor prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2006, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.


Sursa: PortalInstitutiiPublice
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 03 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Conditii de acordare a tichetelor de masa in cazul institutiilor publice care se autofinanteaza Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Stefan Maria
04-Feb-2017

Sunt obligata de firma unde lucrez sa consum bonurile in incita magazinului,este corect. Asta de cand le-au marit.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Pot Sa Ma Pensionare AnticipataIntrebare: Buna zioa. Ma numesc Condruz Maria, sunt nascuta la 8-11-1959 si lucrez fara intrerupere din 19-08-1977 fara intrerupere pana in prezent. Mentionez ca in perioada 18-03-2003, 10-11-2003 am fost in somaj si as dori sa stiu daca se adauga la vechime. As dori sa ma pensionez anticipat cu sau fara penalizari. rog sa ma ajutati cu un calcul.
 

Raspuns: La data de 19.01.2017 vechimea realizata este de 39 ani-5 luni. Dupa 19 martie 2017 puteti sa va pen... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile din Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare Codului Muncii prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii