Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Perioada de efectuare a stagiului militar constituie stagiu de cotizare pentru pensie?

Reamintim ca stagiul de cotizare este acea perioada de activitate a persoanei, precum si perioada in care persoana nu a lucrat, dar in baza Contractului a transferat individual contributia anuala prevazuta de lege sau a indeplinit anumite activitati pentru care este eliberata de plata contributiei.


Este un fapt ca stagiul de cotizare reprezinta o conditie necesara la stabilirea pensiilor pentru limita de varsta, pensie de dizabilitate, de urmas, etc.

Dar perioada de efectuare a stagiului militar constituie stagiu de cotizare pentru pensie?

Vom raspunde unor intrebari adresate pe PortalCodulMuncii.ro pentru a lamuri acest aspect: "Un salariat a efectuat stagiul militar in perioada 1988-1989. Ulterior s-a angajat in anul 2002 (primul contract de munca). Perioada de efectuare a stagiului militar constituie stagiu de cotizare pentru pensie, dar constituie si vechime in munca? Suntem o institutie care acordam sporuri de vechime in functie de transele de vechime. Daca in aceeasi situatie, salariatul ar fi avut contract de munca din 1987 si ulterior satisfacea stagiul militar inainte de 1989, constituie vechime in munca?"


Pentru a raspunde intrebarii de mai sus, mentionam ca salariatii care erau chemati sa satisfaca stagiul militar incidente sunt dispozitiile din Codul muncii, in vigoare la acea data, respectiv Legea 10/1972 care stabilea in cuprinsul art. 72 ca pentru persoanele care, fiind incadrate in munca, sunt chemate sa-si satisfaca serviciul militar, contractul de munca se mentine, iar aceasta perioada de satisfacere a serviciului militar intra in calculul vechimii neintrerupte in aceeasi unitate.

Asadar, apreciem ca perioada de desfasurare a stagiului militar constituie vechime in munca si poate fi luata in calcul la stabilirea drepturilor salariale ce se acorda cu raport cu aceasta DACA in perioada in care a avut loc efectuarea stagiului militar a fost intrerupt contractul de munca, adica numai in situatia in care persoana respectiva avea deja calitatea de salariat la momentul efectuarii stagiului militar.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


Sursa: PortalCodulMuncii




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 26 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Perioada de efectuare a stagiului militar constituie stagiu de cotizare pentru pensie? Nota: 3.53 din 5 - 20 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


Ionel Lupu
15-Feb-2018

Bună ziua, Tot mă Óntreb cum ar fi daca raspusurile s-ar da scurt și concis pentru lamurirea directă a celor interesați,adica: - cei care au lucrat Ónainte de armată beneficiaza de vechime neÓntreruptă Ón acea unitate - periada armatei ESTE/NUESTE considerată stagiu de cotizare pentru pensie Asta doresc oamenii să li se raspundă și abia apoi menționarea articolelor de lege care susțin sau nu afirmațiile !

geo
08-Ian-2017

fata de cele de mai sus rezulta ca daca ai plecat in armata si erai angajat conform legi respective 10/1972 art 72 rezulta ca aveai calitatea de angajat si pe perioada armatei obigatorii pentru ca se considera vechime in munca . intrebare :de ce in legea actuala la pensionarea anticipata si anticipata partial nu se considera vechime perioada respectiva a efectuari stadiului obligatoriu al armatei.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Anticipata PartialaIntrebare: nascut in 1958 , lucrez din 1985 cu oarece pauze , intrebarea mea este daca si cand ma pot pensiona anticipat partial ! multumesc anticipat d-na Ganea ! p.s. am si vreo 6 ani si jumatate de " asimilate" ( facultate+armata) si 6 ani de grupa II-a ! nu cred ca ma ajuta dar ...pentru orice eventualitate !
 

Raspuns: Conditii:<br />60 de ani impliniti<br />35 de ani de stagiu de cotizare efectiv realiza... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]