Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Speta: un angajator poate acorda concediu de odihna diferentiat?

concediu de odihna diferentiatcand se acorda co diferentiatconcediu de odihna
Vom reaminti ca, potrivit Codului muncii dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor. De asemenea, orice angajator trebuie sa fie familiarizat cu faptul ca dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.


 

 
Dar ce se petrece cand un angajator vrea aa ofere mai multe zile de concediu anumitor angajati? Cum reglementeaza legea astfel de initiative?
 

 
 
"Se poate acorda unui anumit numar de angajati mai multe zile de concediu de odihna aferente unui an calendaristic?", intrebare din cadrul PortalCodulMuncii.ro

 
 
 
Incepem prin a mentiona ca durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, dar efectiv durata concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a art. 145 din Codul muncii.

 
 
 
Angajatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap cat si pentru tinerii in varsta de pana la 18 ani, vor beneficia suplimentar un concediu de odihna de cel putin 3 zile lucratoare. Conform art. 147 din Codul muncii, numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru aceste categorii de salariati se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare


 
 
Conform art. 5 din Codul muncii in cadrul relatiilor de munca functioneaza principiul egalitatii de tratament fata de toti salariatii si angajatorii, asa ca angajatorul trebuie sa respecte legislatia in vigoare.
 



 
In acest context, durata minima a concediului de odihna se stabileste in contractul individual de munc, nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare pe an si nu poate fi acordat diferentiat decat in conditiile exceptionale mentionate mai sus, cand angajatii lucreaza in anumite conditii speciale.

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici






 
 
Citeste mai multe pe PortalCodulMuncii
 


 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihna diferentiatcand se acorda co diferentiatconcediu de odihna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta: un angajator poate acorda concediu de odihna diferentiat? Nota: 2.5 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Al. STANCIU
16-Ian-2017

E o minciuna ce spuneti ! Explicati-mi de ce in sectorul de stat , numarul zilelor de odihna se dau in functie de vechimea in munca, iar in sectorul privat 'cardasia' legislativ - patronat, a stabilit MINIM 20 de zile, fara sa tina cont de vechimea in munca! Nu considerati ca e o discriminare in raport cu sectorul de stat? Ar mai fi multe de spus si daca doriti putem sta fata in fata si sa ne spunem argumentele !

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Codurile COR Trebuie Atribuite In Functie De CAEN?Intrebare: Buna ziua, In cadrul unei firme, se pot atribui functii angajatilor, cu codurile COR aferente pozitiilor pe care le ocupa, insa numai in concordanta cu domeniul de activitate (codul CAEN) al acesteia? De exemplu, daca domeniul de activitate al unei firme este de 7311 - activitati ale agentiilor de publicitate, se pot face angajari cu orice functie din COR? Multumesc
 

Raspuns: Va multumesc, deci raspunsul la intrebarea mea este "da"?... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016