Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In atentia angajatorilor: conditii pentru ocuparea postului de specialist SSM

specialisti ssmconditii post ssmssm angajatori
Trebuie mentionat inca de la inceput ca prevederile art. 14 din normele metodologice de aplicare a Legii nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, au in vedere organizarea activitatilor de prevenire si protectie, iar acestea trebuie realizate de catre angajator.


 
 
Asadar, angajatorul poate organiza aceste activitati in mai multe moduri: a) prin asumarea de catre angajator, in conditiile art. 9 alin. (4) din lege, a atributiilor pentru realizarea masurilor prevazute de lege; b) prin desemnarea unuia sau mai multor lucratori pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie; c) prin infiintarea unuia sau mai multor servicii interne de prevenire si protectie; d) prin apelarea la servicii externe de prevenire si protectie.
 

 
 
Deci, pe ce criterii poate desemna angajatorul specialistul in SSM? Ce studii trebuie sa aiba acesta, ce prevede Legea 319/2006?


 
 
Iata ce se intreba un angajator pe PortalCodulMuncii.ro: "Poate fi angajat specialist in domeniul sanata?ii si securitatii in munca un absolvent de studii superioare juridice studii superioare economice care are curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 80 de ore si a absolvit cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore avand in vedere prevederile art. 49 si 50 din Legea 319/2006?"
 


 
In primul rand este demn de luat in calcul ca angajatorul organizeaza aceste activitati in functie de marimea intreprinderii si de riscurile identificate in cadrul acesteia, avand in vedere prevederile din art. 16 19 din Normele metodologice.
 


 
Pentru a raspunde intrebarii de mai sus, ocupatia de specialist in domeniul securitatii si sanatatii in munca este aferenta cod COR 226302, asadar necesita studii superioare. 


 
In acest caz intelegem ca persoana respectiva va avea o functie de conducator al serviciului intern de prevenire si protectie din unitatea respectiva, situatie in care trebuie indeplinite cumulativ cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului superior, prevazute la art. 50 din normele metodologice.

 
 
In acest context, este necesar ca persoana respectiva sa aiba studii superioare exclusiv in domenii ca: stiintele ingineresti, stiintele agricole si silvice.


 
 
Citeste mai multe pe PortalCodulMuncii

Ghid complet SSM si PSI pentru angajator
Ghid complet SSM si PSI pentru angajator

Vezi detalii aici

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii aici







 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 01 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In atentia angajatorilor: conditii pentru ocuparea postului de specialist SSM Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pot Beneficia De Drepturile Acordate Ca Acord GlobalIntrebare: Va rog sa ma ajutati cum pot beneficia de drepturile acordate ca acord global, pentru perioada 1980-1990, la calculul drepturilor de pensie pentru limita de varsta care va fi stabilita in anul 2017. Mentionez ca am adeverinta de la locul de munca, in care este trecuta doar suma bruta pe care am incasat-o (si care cuprinde: salariul de baza, spor vechime si spor acord global, fara a fi evidentiate separat). De asemenea nu este mentionat in adeverinta actul normativ(Legea 57/1974) in baza caruia
 

Raspuns: Dispozitiile legale in vigoare prevad in mod expres ca formele de retribuire obtinute in acord globa... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

In atentia angajatorilor: conditii pentru ocuparea postului de specialist SSM

Mai multe articole despre conditii post ssm
Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile din Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare Codului Muncii prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii