Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

In atentia angajatorilor: stabilirea salariului fara functie similara in plata

salariu fara functie similaranivel salarizareOUG 57/2015
Metionam inca de la inceput ca, in ipoteza in care este vorba despre o persoana nou-incadrata intr-o institutie, pe un asemenea post, apreciem ca devin incidente dispozitiile art. 4 alin.(1) din OUG 57/2015.


Aceste prevederi stabilesc ca, in anul 2016, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat sau din institutiile subordonate acestora, in cazul in care nu exista o functie similara in plata.†

In speta, vom analiza intrebarile sosite pe PortalCodulMuncii.ro: "1) cum se stabileste nivelul maxim al salariului de baza in situatia in care in institutia publica sunt posturi unice pentru care nu exista functie similara in plata?†2) persoana incadrata in cadrul unei primarii, oras de rang III, pe post de auditor clasa I, grad profesional superior, gradatia 5, clasa salarizare 58, in cadrul compartimentului audit care figureaza in orgnigrama cu un singur post. In acest caz, poate beneficia de prevederile OUG 43/2016, art. 3 alin.1?"

In acest context, mentionam ca, personalul deja incadrat va beneficia de acelasi cuantum al salariului de baza aflat in plata, fara acordarea altor majorari salariale.†


Asa cum am specificat la inceput, se aplica prevederile art. 4 alin.(1) din OUG 57/2015, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii.


Pentru a raspunde primei intrebari de mai sus, daca in cadrul institutiei exista functii unice, cu un singur nivel al salariului de baza, acestea raman cu salariul de baza actual.

In cazul intrebarii cu numarul 2, mentionam ca intr-o asemenea ipoteza, nivelul maxim al salariului de baza pentru fiecare functie, grad/treapta, gradatie, nu poate fi determinat prin aplicarea succesiva a legilor anuale de salarizare aplicabile incepand cu anul 2011. In acest caz, nivelul maxim al salariului de baza se refera la salariul de baza cel mai mare aferent aceleiasi functii, grad/treapta, gradatie, vechime in functie sau in specialitate, stabilit si acordat conform actului administrativ intern, daca personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.


Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate
Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici




Citeste mai multe pe pe PortalCodulMuncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 25 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In atentia angajatorilor: stabilirea salariului fara functie similara in plata Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Abraham Aniko
26-Nov-2016

Conform Statului de funcții ,Ón aparatul propriu de specialitate al instituției există un angajat pe funcția de consilier principal treapta de salarizare I, momentan fiind in concediu pentru creșterea copilului ,datorită acestui fapt nici un angajat pe funcția de consilier principal treapta de salarizare III,nu a beneficia de prevederile Ordonanței Nr.43/2016. După părerea dumneavoastră se putea acorda nivelul maxim al salariului de bază?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ce Trebuie Sa Fac In ContinuareIntrebare: Va mai adresez o intrebare .Asa cum am mai spus am lucrat in intreprinderea Colorom in perioada 1990-1993 ,perioada lucrata in grupa I este inscrisa in carnetul de munca si in paragrafele de pe paginile din fata si la sfarsit .citez ,,total perioada lucrata in grupa I de munca de la data de 01.01.1990 - pana la 19. 04 1993 = 3 ani 3 luni si 18 zile ).De la casa sectoriala de Penii nu am primit inca un raspuns in scris ,am fost doar contactat telefonic si mi s-a comunicat ca trebuie sa aduc adev
 

Raspuns: pai incetarea raporturilor de serviciu s-a facut in baza inaintarii dosarului de pensie pentru limit... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]