Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Ce trebuie sa stie angajatorii cu privire la angajarea tinerilor cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani

cim cu timp partiallocuri de muncalocuri de munca tineri
Conform legislatiei in vigoare, orice persoana fizica dobandeste capacitate de munca dupa implinirea varstei de 16 ani, dar exista anumite restrictii in acest sens.



De exemplu, incadrarea in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face numai dupa implinirea varstei de 18 ani, iar aceste locuri de munca sunt reglementate prin hotarare de Guvern, mai exact art. 13 din Codul muncii.


Dar ce se petrece atat timp cat angajatul in cauza este inca elev si trebuie sa isi continue studiile? Ce trebuie sa aiba in vedere angajatorii?


"Salariatul cu CIM timp partial este elev in clasa a XII a. Are voie sa lucreze 4 ore Joi si Vineri? Exista vreo restrictie legala sa nu depaseasca 8 ore pe zi adunand orele petrecute la scoala si cele petrecute la serviciu?", intrebare adresata pe site-ul PortalCodulMuncii.ro

In primul rand, dorim sa reamintim angajatorilor ca, contractul individual de munca stabileste ca o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.



Pentru a raspunde intrebarii de mai sus, vom mentiona ca art. 112 alin. (2) din Codul muncii stabileste ca pentru tinerii in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.

Calendarul vesel al Managerului de HR 2017
Calendarul vesel al Managerului de HR 2017

Vezi detalii aici

Ghid practic de completare in REVISAL
Ghid practic de completare in REVISAL

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici






ATENTIE: Mai trebuie specificat ca tinerii in varsta de pana la 18 ani NU pot presta munca suplimentara si nici munca de noapte, conform Codului muncii.



De asemenea, salariatii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.


Mai multe despre CIM poti citi pe PortalCodulMuncii


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 24 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ce trebuie sa stie angajatorii cu privire la angajarea tinerilor cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Data Producere Efecte - REVISALIntrebare: O lamurire va rog, La inregistrarea unui contract de munca in REVISAL, la final avem si sectiunea "Data la care produce efecte". Aceasta "data la care produce efecte" este data inceperii activitatii sau data incheierii CIM (in sensul data inregistrarii in registru)? Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, " Codul muncii, la art.17 alin.(1) lit.g) si alin.(4) prevede ca persoana selectata ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]