Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Speta: amenzile primite de angajator pot fi platite de salariati? Ce spune legea?

amenzi angajatorsanctiune disciplinara
Desigur ca exista foarte multe situatii in care angajatorii sunt trasi la raspundere pentru faptele lor, asa ca, potrivit legislatiei in vigoare, acestia sunt amendati de autoritati.


 
 
Dar ce se petrece atunci cand angajatorii arunca vina asupra salariatilor? Sunt acestia obligati sa plateasca amenzile primite de angajatori?

 
 
Dupa cum era de asteptat, legea NU permite ca salariatii sa fie cei care platesc amenzile primite de angajatori. In cotextul in care angajatorul considera ca un angajat a provocat un eveniment nefavorabil companiei, acesta poate sa-l sanctioneze pe salariat , pentru a recupera paguba, dar respectand prevederile Codului Muncii.
 
 

 
Asadar, pentru ca salariatul sa fie tras la raspundere, conform legii, trebuie ca acesta sa fi produs un prejudiciu semnificativ  in patrimoniul angajatorului, iar fapta sa trebuie sa fie ilicita si sa fie savarsita la locul de munca, in relatie cu munca sa. Desigur trebuie sa se poata demonstra vinovatia salariatului.
 

 
 
Cu alte cuvinte, in cazul in care un angajator vrea sa recupereze de la un salariat prejudiciul produs companiei sale, prin aplicarea unei amenzi, acesta poate ajunge la o intelegere amiabila cu angajatul sau poate lasa o instanta judecatoreasca sa se ocupe de caz.



 
Potrivit Codului Muncii, intelegerea amiabila trebuie comunicata salariatului prin nota de constatare si evaluare a daunei produse de acesta. Desigur, si in acest context, angajatorul ar trebui sa cerceteze situatia cu atentie inainte de a-l trage la raspundere pe salariatul in cauza. 
 


 
Astfel, art. 254 alin. (3),(4) din Codul Muncii: In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii; 
contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.


 
 
In contextul in care se constata ca paguba a fost produsa de mai multi angajati, acestia vor raspunde in masura in care au participat la producerea daunei, conform Codului Muncii.

 
 
 
Ce se petrece daca salariatul isi da demisia, inainte de a plati daunele constatate de angajator?

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici






 
 
Si in aceasta situatie legea este clara. In cazul in care salariatul nu este angajat niciunde, acesta poate fi fortat, prin executare silita, sa plateasca prejudiciul. Dace este deja angajat in alta parte, cel care se va ocupa de aceasta chestiune, adica retinerea salariala, este chiar noul angajator.
 
 

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
amenzi angajatorsanctiune disciplinara

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 16 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta: amenzile primite de angajator pot fi platite de salariati? Ce spune legea? Nota: 3.63 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Slimac Ovidiu
17-Nov-2016

Īn cazul īn care amenda primită de unitate prejudiciul, paguba este mai mare decāt 5 salarii minime, diferența cine o acoperă ?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ore Suplimentare La Lucrul In TureIntrebare: Buna ziua, Lucrez in ture peste norma. Cand este obligat angajatorul sa imi plateasca ore suplimentare? (am luni in care lucrez 192-228h). Multumesc frumos, Nicolae
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Orele suplimentare se compenseaza cu timp liber platit in urmatoarele 60 de zi... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii