Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In atentia angajatorilor: salariatii care au functii de conducere au, de asemenea, dreptul la compensarea muncii suplimentare

munca suplimentaracompensare munca suplimentaraangajati functii de conducere
In cadrul multor organizatii, cei care ajung sa aiba functii de conducere devin din ce in ce mai solicitati, din pricina numarului ridicat de sarcini suplimentare, cu care trebuie sa se confrunte.

 
 
Angajatorii trebuie sa respecte prevederile din Codul Muncii, iar regulamentul intern nu poate stabili ceva care nu este in conformitate cu legislatia in vigoare. Acestia nu trebuie sa uite ca, munca suplimentara trebuie compensata, chiar si in cazul persoanelor care au functii de conducere.

 
 
Ce se petrece cand angajatorii doresc sa fie mai presus de lege si stabilesc propriile reguli?

 
 
Iata un caz concret, intalnit pe PortalCodulMuncii.ro: "Exista vreo prevedere legala in care sa stipuleze ca orele suplimentare efectuate de functiile de conducere nu se platesc? Prin persoane de conducere se inteleg conducatorii societatii, sefii compartimentelor de munca precum si asimilatii acestora prevazuti in organigrama societatii. In regulamentul intern exista urmatoarea prevedere: Nu se retribuie suplimentar munca prestata peste programul de lucru de catre persoanele cu functii de conducere, precum si de cele a caror activitate datorata specificului muncii nu se pot incadra in programul normal de lucru, aceste persoane beneficiaza de o salarizare stabilita in raport cu raspunderea si obligatiile ce le revin.
 

 
Inca de la bun inceput, trebuie mentionat ca acea clauza din regulamentul intern este nelegala, iar Codul muncii nu excepteaza persoanele care ocupa functii de conducere de la dispozitiile care reglementeaza munca suplimentara.

 
 
Asadar, orice angajator ar trebui sa stie ca regulamentul intern trebuie sa respecte prevederile legale, iar munca suplimentara nu face rabat de la aceasta regula.
 
 
Angajatorul trebuie sa inteleaga ca NU este posibila nerespectarea dispozitiilor legale prin regulamentul intern.

 
 
Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile

 
 
Potrivit Codului muncii, munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia iar potrivit alin. (2), in aceste conditii, salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

 
 
Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal este considerata munca suplimentara, conform art. 120 din Codul muncii.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii aici





 
In mod evident, prevederile Codului muncii care reglementeaza munca suplimentara se aplica si persoanelor care ocupa functii de conducere.


 
ATENTIE: Angajatorul care a a stabilit regulamentul intern in cauza trebuie sa-l modifice, prin eliminarea clauzei mentionate mai sus. Acesta risca amenda contraventionala intre 1500 3000 lei, pentru fiecare salariat care ocupa o functie de conducere.

 
 
 
Mai multe detalii poti citi pe PortalCodulMuncii


 
 
 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In atentia angajatorilor: salariatii care au functii de conducere au, de asemenea, dreptul la compensarea muncii suplimentare Nota: 2.63 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cine Trebuie Sa Intocmeasca Pontajul Si Pentru Cine ?Intrebare: Seful nostru nou presteaza serviciu pentru firma noastra prin PFA*ul lui cu contract lunar. Conducerea solicita ca eu sa fac pontajul pentru el iar un angajat cu studii mediii face pentru restul personalului. Nu stiu daca trebuie pontaj pentru el daca PFA-ul lui emite factura pentru serviciile prestate si seful de departament face pontajul pentru subalterni sau sebalternii pentru sef si ptr. colegi ? Astept raspunsul Dvs. Cu deosebita stima.Mathzol
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Pontajul se intocmete doar pentru salariatii unitatii nu si pentru prestatori.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 

 

 

 
 
 



 
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii