Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Ce se petrece cand un angajat nu are o baza de calcul pentru concediul medical. Cum se procedeaza

baza de calcul concediu medicalstagiu de cotizareindemnizatie concediu medical
Concediul medical reprezinta acea perioada de incapacitate temporara de munca, iar pentru a beneficia de indemnizatia corespunzatoare, un angajat trebuie sa aiba o baza de calcul, pentru a se constitui stagiul de cotizare.

 
 
Ce se petrece in cazul in care o persoana trebuie sa intre in concediu medical, dar de abia s-a angajat intr-un loc nou? Cum se procedeaza, in acest caz?

 
 
In speta, vom raspunde unei intrebari adresate pe PortalCodulMuncii.ro: "O persoana s-a angajat in companie in data de 12.10.2016, aceasta intra in concediu medical incepand cu data de 26.10.2016- 28.10.2016. Respectiva persoana nu are baza de calcul pentru concediul medical, dar aduce adeverinta de la fostul angajator ce cuprinde informatii pe ultimele 3 luni. Ca si baza de calcul pentru concediul medical vom lua in considerarea toate cele trei luni sau doar ultima luna?"

 

 
Potrivit art.10 alin. (1) din OUG 158/2005, cu privire la concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.Pe baza acestora, se va calcula contributia pentru concedii si indemnizatii.


 
 
In acest context, baza de calcul a indemnizatiei de incapacitate temporara de munca pentru concediul medical acordat in luna octombrie 2016 se constituie din veniturile din salarii realizate in perioada  aprilie septembrie 2016. 



 
ATENTIE: Veniturile realizate de salariat in cursul lunii octombrie nu se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei de incapacitate temporara de munca pentru luna respectiva.


 
 
Asadar, in cazul enuntat mai sus, angajatorul va trebui sa ia in considerare veniturile realizate de salariat la angajatorul anterior, in perioada aprilie septembrie 2016.
 


 
Mai multe despre concediile medicale poti citi pe PortalCodulMuncii 

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici

Motivarea angajatilor
Motivarea angajatilor

Vezi detalii aici





 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ce se petrece cand un angajat nu are o baza de calcul pentru concediul medical. Cum se procedeaza Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Obligatii CASS Pensionar Angajat Pe Perioada Determinata Plus PFAIntrebare: Buna ziua, Vă prezint următoarea situaţie: un pensionar este şi angajat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată. Īn acelaşi timp acesta desfăşoară şi activitate de PFA. Care sunt obligaţiile acestei persone īn ceea ce priveşte CASS? Are de plătit CASS īn calitate de PFA, de angajat şi de pensionar? Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
 

Raspuns: O persoana care isi desfasoara activitatea ca PFA este obligata sa achite, in primul rand, impozit d... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]