Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

O firma poate suporta cheltuielile de cazare si transport ale unor salariati care lucreaza la alta companie? Li se poate acorda acestora si diurna?

diurna conditiicdecontare transport si cazare
Atunci cand o firma din Romania lucreaza intr-o stransa legatura cu o alta organizatie, aflata in afara tarii, exista situatia in care salariatii de la una dintre companii sa lucreze, temporar, pentru cealalta.

 
 
Desigur, va fi nevoie de un contract de colaborare intre cele doua entitati, dar ce se petrece cu cheltuielile de transport, cazare, etc? 

 
 
Vom analiza un caz concret, in acest sens:"Societatea din Romania realizeaza un produs pentru o alta societatea din Romania. Pentru aceasta incheie un contract de colaborare cu o firma din Ungaria care ii trimite 2 angajati timp de 6 zile. Are dreptul firma din Romania sa le plateasca diurna avand in vedere ca nu sunt salariatii ei? Si transportul sunt suportate tot de firma din Romania. Ce document justificativ ar fi necesar pentru ca aceste cheltuieli sa fie deductibile? Sau ar fi suficient sa fie trecut in contractul de colaborare cu firma din Ungaria ca firma din Romania vrea sa suporte aceste cheltuieli?", intrebare extrasa din PortalCodulMuncii.ro

 
 
 
Trebuie specificat inca de la bun inceput ca sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, fara a se limita la acestea, urmatoarele: cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate si pentru alte persoane fizice in conditiile in care cheltuielile respective sunt efectuate in legatura cu lucrari executate sau servicii prestate de acestea in scopul desfasurarii activitatii economice a contribuabilului, conform normele metodologice de aplicare a prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal.

 
 
Astfel, cheltuielile de transport si cazare sunt deductibile daca din contract rezulta ca acestea sunt efectuate in legatura cu lucrari executate de societatea din Romania.

 
 
In acest context, in contractual incheiat cu societatea din Ungaria va fi prevazut ca societatea din Romania suporta cheltuielile de cazare si transport ale celor doi salariati precum si modalitatea de decontare. 


 
 
ATENTIE: In ceea ce priveste diurna, lucrurile stau diferit. Aceasta nu poate fi acordata persoanelor care nu au calitatea de salariat in cadrul unei companii.


 
 
Pretul contractul incheiat cu societatea din Ungaria poate sa cuprinda si aceasta cheltuiala, dar plata diurnei va fi facuta de societatea de acolo.



Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici





Citeste mai multe pe PortalCodulMuncii

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
diurna conditiicdecontare transport si cazare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


O firma poate suporta cheltuielile de cazare si transport ale unor salariati care lucreaza la alta companie? Li se poate acorda acestora si diurna? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Codurile COR Trebuie Atribuite In Functie De CAEN?Intrebare: Buna ziua, In cadrul unei firme, se pot atribui functii angajatilor, cu codurile COR aferente pozitiilor pe care le ocupa, insa numai in concordanta cu domeniul de activitate (codul CAEN) al acesteia? De exemplu, daca domeniul de activitate al unei firme este de 7311 - activitati ale agentiilor de publicitate, se pot face angajari cu orice functie din COR? Multumesc
 

Raspuns: DA... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016